Seller Comments
2017 Ford Ranger XL PX MkII 4X4 3.2L

Seller Comments
2017 Ford Ranger XL PX MkII 4X4 3.2L
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 214,231km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $24,650 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Ute Tray, 2 Doors, 2 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 5 cyl, 3.2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 8.80 L / 100 km |
| Colour ext / int | Other / - |
| Registration | CL14YG |
| Rego expiry | 01 Jun 2026 |
| VIN | MNAUMAF50HW695443 |
| Stock No | 77 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD6319, Sandgate Autos, (02) 4036 3813, 215/223 Maitland Road, Sandgate, 2304 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
4 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning
Alarm
Alarm with Motion Sensor
Alarm with Tow Away Protection
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cruise Control
Diff lock(s)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Headlamps Automatic (light sensitive)
Hill Holder
Mudflaps - front
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front only
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Seatbelts - Lap/Sash for 2 seats
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seats - Bucket (Front)
Speed Limiter
Trim - Cloth
Vented - Guards Front
Vinyl - Cabin Floor
Voice Recognition
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Adjustable Driver Seat - Manual
Alarm System/Remote Anti Theft
Antenna - Roof-mounted Bee-sting type
Adjustable Speed Limiter
Ambient Temperature Display
AUX/USB Input Socket
Brake Assist
Body Coloured Front Bumper
Bucket Front Seats
Bluetooth Connectivity
Cruise Control
Cup Holders - Front Seats
Centre Console Box - Multi-purpose
Central Locking Remote Control
Diff Locks
Dynamic Stability Control
Dusk Sensing Headlights
Emergency Assist
Electronic Brake Force Distribution
Emergency Stop Signal
Head Airbags
Headlights - Auto On/Off Function
Engine Immobiliser
Multi-function Display
Mud Flaps - Front & Rear
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows Front
Radio CD with 4 Speakers
Rollover Mitigation System
Rear View Mirror Day/Night
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Reminder for Front Seats
Steering Wheel-Mounted Audio Controls
Traction Control System
Trailer Stability Control
Vinyl Floor Covering
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD6319, Sandgate Autos, (02) 4036 3813, 215/223 Maitland Road, Sandgate, 2304 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 2 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 255/70 R16 |
| Front rim size | 7.0x16 |
| Rear tyre size | 255/70 R16 |
| Rear rim size | 7.0x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 3198 |
| Number of cylinders | 5 |
| Front suspension | Coil Spring;Double Wishbone;Hydraulic Double Acting Shock Absorbe |
| Rear suspension | Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 80.00 |
| Fuel consumption | 8.80 L / 100 km |
| Valve gear type | 20 |
| Maximum torque | 470 @ 1500 RPM |
| Maximum power (kW) | 147 @ 3000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 246.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1800mm x 1850mm x 5110mm |
| Ground clearance unladen | 232 mm |
| Wheelbase | 3220 mm |
| Kerb weight | 1795 kg |
| Turning circle | 12.70 m |
| Rear track | 1560 mm |
| Front track | 1560 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Ranger |
| Variant | Xl 3.2 (4X4) |
| Series | Px Mkii My17 Update |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X4 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD6319, Sandgate Autos, (02) 4036 3813, 215/223 Maitland Road, Sandgate, 2304 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!