Seller Comments
Family Owned Business Est 1985
Free 3 Year Warranty
Full Car History Report Available and Clear of All Titles
NSW Registered
All Cars Mechanically Workshop Tested
Automatic

Seller Comments
Family Owned Business Est 1985
Free 3 Year Warranty
Full Car History Report Available and Clear of All Titles
NSW Registered
All Cars Mechanically Workshop Tested
Automatic

| Kilometres | 128,872km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $9,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.60 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | CHN86B |
| Rego expiry | 29 Jul 2026 |
| VIN | KMHDB51EMCU392513 |
| Stock No | 32270 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD19022, Tony Lahood Motors Lidcombe, (02) 7908 8187, 40 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
4 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning
Air Conditioning - Pollen Filter
Alarm
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio Decoder - WMA
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Calipers - Front 2 Spot
CD Player
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Clock - Digital
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Cup Holders - 1st Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Flip/Fold Out Key
Glovebox - Cooled
Headlamps - Blacked Out Surrounds
Headlamps - See me home
Headrests - Active 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Instrument Surrounds
Multi-function Control Screen
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Rear Wiper/Washer
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seats - 2nd Row Split Fold
Seats - Anti-submarining 1st Row (Front)
Seats - Anti-submarining 2nd Row (Rear)
Spare Wheel - Full Size Steel
Storage Area - Under Dash
Storage Compartment - in Dash
Sunglass Holder
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Tacho
Trim - Cloth
Wheel Covers - Full
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Air Conditioning
Alarm System/Remote Anti Theft
Central Locking Remote Control
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Head Airbags
Engine Immobiliser
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 4 Speakers
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Side Front Air Bags
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD19022, Tony Lahood Motors Lidcombe, (02) 7908 8187, 40 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 195/65 R15 |
| Front rim size | 5.5x15 |
| Rear tyre size | 195/65 R15 |
| Rear rim size | 5.5x15 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1975 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 53.00 |
| Fuel consumption | 7.60 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 186 @ 4600 RPM |
| Maximum power (kW) | 105 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 182.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1480mm x 1775mm x 4245mm |
| Ground clearance unladen | 150 mm |
| Wheelbase | 2650 mm |
| Kerb weight | 1377 kg |
| Turning circle | 10.30 m |
| Rear track | 1544 mm |
| Front track | 1546 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Hyundai |
| Model | I30 |
| Variant | Sx |
| Series | Fd My12 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD19022, Tony Lahood Motors Lidcombe, (02) 7908 8187, 40 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!