Seller Comments
2014 Lexus CT CT200h F Sport Auto

Seller Comments
2014 Lexus CT CT200h F Sport Auto

| Kilometres | 50,323km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Continuous Variable |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.8 L |
| Fuel type | Premium Unleaded/Electric |
| Fuel consumption | 4.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | S689BCM |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 2009, Lexus of Adelaide, (08) 7140 1021, 164 West Terrace, Adelaide, 5000 SA.
Optional Extras
10 Speaker Stereo
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Knee Passenger
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Alarm
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio Decoder - WMA
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Full
Bottle Holders - 1st Row
Brake Assist
Brake By Wire
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Brakes - Regenerative
Camera - Rear Vision
Cargo Cover
CD Player
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Daytime Running Lamps
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers with Memory
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Inbuilt Harddisk Drive
Leather Steering Wheel
Leather Trim - Partial
Mesh Grille
Metallic Finish Gear Knob
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Parking Assist - Graphical Display
Pedals - Sports
Power Door Mirrors - Anti Glare
Power Door Mirrors - Auto Dipping (Reversing)
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Door Mirrors - with Memory
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Remote Fuel Lid Release
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Spoiler - Rear Roof Mounted
Starter Button
Steering Wheel - Sports
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Suspension - Sports
Tacho
Tail Lamps - LED
Trip Computer
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbag Package
Airbag Knee
Anti-Lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Alarm System/Remote Anti Theft
Antenna - Roof-Mounted Shark Fin Type
Alloy Sports Pedals
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Bumpers
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Bottle Holders - Front Seats
Body Kit
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Centre Courtesy/Dome Light(s)
Cargo Cover
Cup Holders - Front Seats
Centre Console Box - Multi-Purpose
Central Locking Remote Control
Digital Audio Broadcast Radio
Digital Clock
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Emergency Brake Lights - Flashing
Exterior Mirrors - Auto Dimming
Exterior Mirrors Tilt When Reversing
First-Aid Kit
Front Footwell Lights
Fog Lights - Front
Fog Lights - Rear
Grab Handles - Front and Rear
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Headlights - Auto On/Off Function
Heated Front Seats
Hill Holder
Halogen Headlights
High Mounted Rear Stop Light
Illuminated - Entry/Exit With Delayed Fade
Illuminated Glove Box Compartment
Engine Immobiliser
Keyless Entry and Drive
Luggage/Cargo Area Light(s)
Lockable Glove Box Compartment
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Multi Function Control Screen
Multi Function Steering Wheel
Mobile Phone Connectivity
ONE Touch Convenience Turn Signal
Power Front Seat Driver
Protective Glazing
Power Mirrors with Indicators & Folding
Power Steering
Power Windows
Remote Fuel Lid Release
Rear Lights - LED
Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror Auto Dimming
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Split Fold Rear Seat
Seatback Pockets - Front Seats
Sound System with 10 Speakers
Start/Stop Button
Sports Suspension
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Trip Computer
Traction Control System
Vehicle Stability Control
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 2009, Lexus of Adelaide, (08) 7140 1021, 164 West Terrace, Adelaide, 5000 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 215/45 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 215/45 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1798 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Gas Damper |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded/Electric |
| Fuel tank capacity | 45.00 |
| Fuel consumption | 4.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 142 @ 4400 RPM |
| Maximum power (kW) | 73 @ 5200 RPM |
| CO2 level (g/km) | 95.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1440mm x 1765mm x 4320mm |
| Ground clearance unladen | 135 mm |
| Wheelbase | 2600 mm |
| Kerb weight | 1370 kg |
| Turning circle | 10.40 m |
| Rear track | 1520 mm |
| Front track | 1525 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Lexus |
| Model | CT200H |
| Variant | F Sport |
| Series | Zwa10R My15 |
| Warranty when new (months) | 48 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 2009, Lexus of Adelaide, (08) 7140 1021, 164 West Terrace, Adelaide, 5000 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!