Seller Comments
2026 Mazda BT-50 XTR TF Auto 4x4 Dual Cab

Seller Comments
2026 Mazda BT-50 XTR TF Auto 4x4 Dual Cab

| Kilometres | - |
| Seller type | Dealer: New In Stock |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Ute Tray, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 4 cyl, 3 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 7.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMCT10963, Brighton Mazda, (03) 8376 2158, Nepean Highway, Brighton, 3186 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
8 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adaptive Speed Limiter - Road Sign Recognition
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Alarm
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - AAC Decoder
Audio - Aux Input USB Socket
Audio Decoder - WMA
Audio - MP3 Decoder
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Brakes - Rear Drum
Camera - Front Vision
Carpeted - Cabin Floor
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Clock - Digital
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Post Collision Steer/Brake
Collision Mitigation - Reversing
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - Forward
Collision Warning - VRU
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cross Traffic Alert - Front
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Demister - Rear Windscreen with Timer
Diff lock(s)
Digital Instrument Display - Partial
Disc Brakes Front Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Fog Lamps - Front LED
Footrest - Drivers
Gloveboxes - Upper & Lower
GPS (Satellite Navigation)
Grab Handle - Passengers Side
Grille - Black
Handbrake - Fold Down
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Illuminated - Switch Panel (Window/ Locking)
Independent Front Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Grille Surround
Mudflaps - front
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors
Power Door Mirrors - Folding
Power Steering
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMCT10963, Brighton Mazda, (03) 8376 2158, Nepean Highway, Brighton, 3186 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 255/65 R17 |
| Front rim size | 7Jx17 |
| Rear tyre size | 255/65 R17 |
| Rear rim size | 7Jx17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2999 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Independent Double Wishbone |
| Rear suspension | Leaf Spring;Rigid Axle |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 76.00 |
| Fuel consumption | 7.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 450 @ 1600 RPM |
| Maximum power (kW) | 140 @ 3600 RPM |
| CO2 level (g/km) | 187.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1785mm x 1870mm x 5280mm |
| Ground clearance unladen | 235 mm |
| Wheelbase | 3125 mm |
| Kerb weight | 2015 kg |
| Turning circle | 12.50 m |
| Rear track | 1570 mm |
| Front track | 1570 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mazda |
| Model | BT-50 |
| Variant | Xt (4X4) |
| Series | B30H |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X4 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMCT10963, Brighton Mazda, (03) 8376 2158, Nepean Highway, Brighton, 3186 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!