Seller Comments
Revera Stone Leather Seats with real wood inserts

Seller Comments
Revera Stone Leather Seats with real wood inserts

| Kilometres | - |
| Seller type | Dealer: New In Stock |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 3.3 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol/Electric |
| Fuel consumption | 7.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMCT10963, Brighton Mazda, (03) 8376 2158, Nepean Highway, Brighton, 3186 VIC.
Optional Extras
12 Speaker Stereo
12V Socket(s) - Auxiliary
20" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Adjustable Steering Column - Power
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning
Air Conditioning - Rear
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Brake By Wire
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Brakes - Regenerative
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Cargo Net
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Chrome Grille Surround
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - Forward
Coloured Door Mirrors
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Cross Traffic Alert - Front
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Daytime Running Lamps - LED
Demister - Rear Windscreen with Timer
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Glass Roof
Gloss Finish - Exterior Highlights
Gloss Finish - Exterior Mirrors Full
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - High Beam Active Shadowing
Headlamps - LED
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Heated Seats - 1st Row
Heated Seats - 2nd Row
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Information Display - Head Up
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Gear Knob
Leather Seats
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Power Door Mirrors
Power Door Mirrors - Anti Glare
Power Door Mirrors - Auto Dipping (Reversing)
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Door Mirrors - with Memory
Power Steering
Power Steering - Electric Assist
Power - Tailgate/Boot (Hands Free Operation)
Power Windows - Front & Rear
Power Windows - Remote Control Open/Close
Premium Sound System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMCT10963, Brighton Mazda, (03) 8376 2158, Nepean Highway, Brighton, 3186 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/50 R20 |
| Front rim size | 7.5Jx20 |
| Rear tyre size | 235/50 R20 |
| Rear rim size | 7.5Jx20 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 3283 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Double Wishbone |
| Rear suspension | Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Unleaded Petrol/Electric |
| Fuel tank capacity | 58.00 |
| Fuel consumption | 7.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 450 @ 2000 RPM |
| Maximum power (kW) | 209 @ 5000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 174.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1680mm x 1890mm x 4740mm |
| Ground clearance unladen | 175 mm |
| Wheelbase | 1949 mm |
| Kerb weight | 1921 kg |
| Turning circle | 10.80 m |
| Rear track | 1645 mm |
| Front track | 1640 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mazda |
| Model | CX-60 |
| Variant | G40E Gt Hybrid |
| Series | C60B |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMCT10963, Brighton Mazda, (03) 8376 2158, Nepean Highway, Brighton, 3186 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!