Seller Comments
This Audi Q5 3.0 TDI has all highway km's and still drives great.
the sunroof blind does not work. However the rest of the vehicle is in great condition
Rego until 17/06/2026
We include a passed roadworthy certificate

Seller Comments
This Audi Q5 3.0 TDI has all highway km's and still drives great.
the sunroof blind does not work. However the rest of the vehicle is in great condition
Rego until 17/06/2026
We include a passed roadworthy certificate

| Kilometres | 323,307km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Auto Dual Clutch |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 3 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 7.50 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / - |
| Registration | YSS87K |
| Rego expiry | 17 Jun 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 17000578, Collins Car Sales, (02) 5133 5587, 2 Barrier Street, Fyshwick, 2609 ACT.
Optional Extras
10 Speaker Stereo
18" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control Multi-Zone
Ambient Lighting - Interior
Amplifier - 1 Separate
Armrest - Front Centre (Shared)
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
CD Stacker - 6 disc In Dash/Cabin
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exterior Highlights
Chrome Grille Surround
Colour Display Screen - Front
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Door Pockets - 1st row (Front)
Driving Lamps
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electronic Differential Lock
Floor Mats
Fog Lamps - Front
Fog Lamp/s - Rear
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Headlamps Automatic (light sensitive)
Leather Trim (Incl. Seats, inserts)
Lock Nuts
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Power Door Mirrors
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front & Rear
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Roof Rails
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Seat - Height Adjustable Passenger
Seat - Passenger Lumbar Adjustment Manual
Spoiler - Rear Roof Mounted
Starter Button
Steering Wheel - Sports
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Subwoofer
Woodgrain - Inserts
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Air Con + Climate Control Multi Zone
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Differential Lock
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Head Airbags
Hill Descent Control
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Parking Distance Control Rear
Power Front Seat Driver
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio Compact Disc Player
Rear Spoiler
Side Front Air Bags
Sound System with 10 Speakers
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 17000578, Collins Car Sales, (02) 5133 5587, 2 Barrier Street, Fyshwick, 2609 ACT.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/60 R18 |
| Front rim size | 8x18 |
| Rear tyre size | 235/60 R18 |
| Rear rim size | 8x18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2967 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Upper And Lower Wishbone |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 75.00 |
| Fuel consumption | 7.50 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 500 @ 1500 RPM |
| Maximum power (kW) | 176 @ 4000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 199.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1663mm x 1898mm x 4629mm |
| Ground clearance unladen | 205 mm |
| Wheelbase | 2808 mm |
| Kerb weight | 1795 kg |
| Turning circle | 11.60 m |
| Rear track | 1621 mm |
| Front track | 1622 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Audi |
| Model | Q5 |
| Variant | 3.0 Tdi Quattro |
| Series | 8R |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Luxury |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 17000578, Collins Car Sales, (02) 5133 5587, 2 Barrier Street, Fyshwick, 2609 ACT.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!