Seller Comments
2005 Ferrari F430 SPIDER

Seller Comments
2005 Ferrari F430 SPIDER

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 22,769km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $269,990 |
| Transmission | Formula One |
| Body type | Convertible, 2 Doors, 2 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 8 cyl, 4.3 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 18.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / - |
| Registration | CARVICE |
| Rego expiry | 18 Jul 2025 |
| VIN | ZFFEZ59D000145613 |
| Stock No | 10580 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD31114, CarVice, (08) 6150 3591, 2/18 Buckingham Drive, Wangara, 6065 WA.
Optional Extras
19" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Air Cond. - Climate Control
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Full
Calipers - Front 4 Spot
Calipers - Painted Front
Calipers - Painted Rear
Calipers - Rear 4 Spot
Carpeted - Cabin Floor
Central Locking - Remote/Keyless
Control - Electronic Damper
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Courtesy Lamps - in Doors Front
Differential Rear - Active/Electronic
Diffuser - Rear
Disc Brakes Front Vented Drilled/Grooved
Disc Brakes Rear Vented Drilled/Grooved
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
Engine Cover - Transparent
Engine Immobiliser
Flat Underbody
Headlamps - Blacked Out Surrounds
Headlamps - Clear Lenses
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Launch Control
Leather Inserts in doors
Leather Seats
Leather Steering Wheel
Leather Trimmed - Centre Console
Leather Trimmed - (Whole) Dash Cover
Metallic Finish Centre Console
Multi-function Steering Wheel
Pedals - Sports
Power Door Mirrors - Heated
Power Roof - Soft
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front only
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Sports Seats - 1st Row (Front)
Starter Button
Steering Wheel - Sports
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Tacho
Standard Features
Anti-lock Braking
Air Conditioning
19 Inch Alloy Wheels
Engine Immobiliser
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD31114, CarVice, (08) 6150 3591, 2/18 Buckingham Drive, Wangara, 6065 WA.
Comfort
| Seating capacity | 2 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 225/35 R19 |
| Front rim size | 7.5x19 |
| Rear tyre size | 285/35 R19 |
| Rear rim size | 10x19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 4308 |
| Number of cylinders | 8 |
| Front suspension | Not Sufficient Data |
| Rear suspension | Not Sufficient Data |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 95.00 |
| Fuel consumption | 18.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 32 |
| Maximum torque | 465 @ 5250 RPM |
| Maximum power (kW) | 360 @ 8500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 0.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1234mm x 1923mm x 4512mm |
| Ground clearance unladen | 100 mm |
| Wheelbase | 2600 mm |
| Kerb weight | 1520 kg |
| Turning circle | 0.00 m |
| Rear track | 1616 mm |
| Front track | 1669 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ferrari |
| Model | F430 |
| Variant | Spider |
| Series | |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 20,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Sports |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD31114, CarVice, (08) 6150 3591, 2/18 Buckingham Drive, Wangara, 6065 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!