Seller Comments
2015 Fiat Ducato Series 4 SWB Low Roof
Seller Comments
2015 Fiat Ducato Series 4 SWB Low Roof

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 290,000km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $11,350 |
| Transmission | Manual |
| Body type | Commercial, 2 Doors, 3 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 3 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | 1EWI499 |
| Rego expiry | 30 Jun 2026 |
| VIN | ZFA25000002869469 |
| Stock No | 5101524 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 25018, Perth Motorsport, (08) 6150 3462, 1705 Albany Highway, Kenwick, 6107 WA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
2 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt only
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Air Conditioning
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Bluetooth System
Body Side Mouldings
Bottle Holders - 1st Row
Brake Assist
Bulkhead with Window
Cargo Tie Down Hooks/Rings
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cooled Compartment - Front
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door - side sliding LHS(passenger side)
Doors - Rear Wing/Barn
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Fog Lamp/s - Rear
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Hill Holder
Independent Front Suspension
Mudflaps - rear
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front only
Seatbelts - Lap/Sash for 3 seats
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seat - Height Adjustable Driver
Storage Compartment - in Dash
Trim - Cloth
Trip Computer
Voice Recognition
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Adjustable Driver Seat - Manual
AUX/USB Input Socket
Brake Assist
Cruise Control
Cup Holders - Front Seats
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking Remote Control
Digital Clock
Daytime Running Lights - LED
Electronic Brake Force Distribution
Exterior Mirrors - Heated
Electronic Stability Program
Headrests - Adjustable Front Seats
Hill Descent Control
Hill Holder
Halogen Headlights
High Mounted Rear Stop Light
Luggage/Cargo Area Light/s
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Mobile Phone Connectivity
Parking Distance Control Rear
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 2 Speakers
Rear Wing Doors
Rollover Mitigation System
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Storage Compartment - In Dash
Sliding Side Door
Steering Wheel-mounted Audio Controls
Spare Wheel - Full Size Steel Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 25018, Perth Motorsport, (08) 6150 3462, 1705 Albany Highway, Kenwick, 6107 WA.
Comfort
| Seating capacity | 3 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 215/75 R16 |
| Front rim size | 6x16 |
| Rear tyre size | 215/75 R16 |
| Rear rim size | 6x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2999 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 7.70 |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 400 @ 1400 RPM |
| Maximum power (kW) | 130 @ 3500 RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 2254mm x 2050mm x 4963mm |
| Ground clearance unladen | 150 mm |
| Wheelbase | 3000 mm |
| Kerb weight | 1940 kg |
| Turning circle | 0.00 m |
| Rear track | 1790 mm |
| Front track | 1810 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Fiat |
| Model | Ducato |
| Variant | Swb/Low |
| Series | My15 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 200,000 |
| Service interval (months) | 24 |
| Service interval (kms) | 48,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Truck 3,501-7,500 Gvm |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 25018, Perth Motorsport, (08) 6150 3462, 1705 Albany Highway, Kenwick, 6107 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!