Seller Comments
Tradesman ute, service history Just in, stickers will be removed

Seller Comments
Tradesman ute, service history Just in, stickers will be removed
| Kilometres | 195,300km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Ute Tray, 2 Doors, 3 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 5 cyl, 3.2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 10.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 19228, Uppill Place Car Disposal Centre, (08) 6280 2240, 77 Buckingham Drive, Wangara, 6065 WA.
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Air Conditioning
Apple CAR Play
Antenna - Roof-Mounted Bee-Sting Type
Adjustable Steering Wheel - Tilt Only
Android Auto
Aux/USB Input Socket
Brake Assist
Body Coloured Front Bumper
Bluetooth Connectivity
Cruise Control
Cup Holders - Front Seats
Central Locking Remote Control
Digital Clock
Driver Foot Rest
Diff Locks
Door Pockets - Front Seat
Dynamic Stability Control
Electronic Brake Force Distribution
Emergency Stop Signal
Head Airbags
Headrests - Adjustable Front Seats
Hill Descent Control
Halogen Headlights
Hill Start Assist
Illuminated - Entry/Exit With Delayed Fade
Illuminated Glove Box Compartment
Instrument Panel Light Dimmer
Engine Immobiliser
Infortainment Pack
Intermittent Wipers - Variable
Lockable Fuel Filler CAP/LID
Low Fuel Warning
Lockable Glove Box Compartment
Multi Function Control Screen
Mud Flaps - Front
Multi Function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
MAP/Reading Lights - Front
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 4 Speakers
Reversing Camera
Rear Window Demister
Satellite Navigation
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Side Door Impact Beams
Sunglass Holder
Steering Wheel-Mounted Audio Controls
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Trip Computer
Traction Control System
Trailer Stability Control
Tinted Windows
Vinyl Floor Covering
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 19228, Uppill Place Car Disposal Centre, (08) 6280 2240, 77 Buckingham Drive, Wangara, 6065 WA.
Comfort
| Seating capacity | 3 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 255/70 R16 |
| Front rim size | 7x16 |
| Rear tyre size | 255/70 R16 |
| Rear rim size | 7x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 3196 |
| Number of cylinders | 5 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Gas Damper |
| Rear suspension | Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 80.00 |
| Fuel consumption | 10.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 20 |
| Maximum torque | 470 @ 1750 RPM |
| Maximum power (kW) | 147 @ 3000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 235.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1800mm x 1850mm x 5124mm |
| Ground clearance unladen | 232 mm |
| Wheelbase | 3220 mm |
| Kerb weight | 1820 kg |
| Turning circle | 12.40 m |
| Rear track | 1560 mm |
| Front track | 1560 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mazda |
| Model | BT-50 |
| Variant | Xt (4X4) |
| Series | My18 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X4 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 19228, Uppill Place Car Disposal Centre, (08) 6280 2240, 77 Buckingham Drive, Wangara, 6065 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!