Seller Comments
*** EOFY SALE NOW ON *** WAS $19,990 NOW $[Use platform contact options to connect with the dealer] SEATER ... DIESEL for UNDER $20k *** FINANCE AVAILABLE TAP and RWC SUPPLIED ***

Seller Comments
*** EOFY SALE NOW ON *** WAS $19,990 NOW $[Use platform contact options to connect with the dealer] SEATER ... DIESEL for UNDER $20k *** FINANCE AVAILABLE TAP and RWC SUPPLIED ***

| Kilometres | 110,147km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $18,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 7 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 2.7 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 8.20 L / 100 km |
| Colour ext / int | Blue / - |
| Registration | DQJ67F |
| Rego expiry | 24 Aug 2026 |
| VIN | 6FPAAAJGATGL29340 |
| Stock No | 105703 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMVD17000563, Lennock Phillip Used 1, (02) 6145 2961, 150 Melrose Drive, Phillip, 2606 ACT.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
7 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Calipers - Front 2 Spot
Camera - Rear Vision
Cargo Tie Down Hooks/Rings
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Cup Holders - 3rd Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Flip/Fold Out Key
Fog Lamps - Front
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Leather Gear Boot/ Gaiter
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Memory Card Reader
Metallic Finish Front Grille
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Over-head Centre Console - Front
Power Door Mirrors
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Premium Sound System
Radio - Digital (DAB+)
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Roof Rails
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seat - Passenger Lumbar Adjustment Manual
Seat - Rear Slide Adjustment
Seats - 2nd Row (Rear) Flat Folding
Seats - 2nd Row Split Fold
Seats - 3rd Row (Rear) Flat Folding
Skid Plate - Front
Skid Plate - Rear
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Storage Compartment - Under Driver Seat
Subwoofer
Sunglass Holder
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tailgate with Opening Window
Trim - Cloth
Trip Computer
Vented - Guards Front
Voice Recognition
Wireless Hotspot
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Antenna - Roof-mounted Bee-sting type
Ambient Temperature Display
AUX/USB Input Socket
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Bumpers
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Bottle Holders - Front & Rear
Cruise Control
Cup Holders - Front & Rear
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Centre Console Box - Multi-purpose
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Cloth Trim
Digital Audio Broadcast Radio
Door Pockets - Front & Rear
Dynamic Stability Control
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Flip/Folding key
Fog Lights - Front
Head Airbags
Headlights - Auto On/Off Function
High Mounted Rear Stop Light
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Memory Card Reader
Multi-function Control Screen
Mobile Phone Connectivity
Map/Reading Lights - Front
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Power front seat Driver
Projector Headlights
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Windows
Rear Centre Armrest
Remote Boot/Hatch Release
Radio CD with 7 Speakers
Roof Rails
Rollover Mitigation System
Rear Privacy Glass
Reversing Camera
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for Front Seats
Split Fold Rear Seat
Sunglass Holder
Seatback Pockets - Front Seats
Storage Recess - Under Floor in Rear Cargo Area
Sound System with 7 Speakers
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Full Size Steel Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Third Row Seats
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMVD17000563, Lennock Phillip Used 1, (02) 6145 2961, 150 Melrose Drive, Phillip, 2606 ACT.
Comfort
| Seating capacity | 7 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/55 R18 |
| Front rim size | 7.5x18 |
| Rear tyre size | 235/55 R18 |
| Rear rim size | 7.5x18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2720 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Control Arm;Coil Spring;Gas Damper |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Control Blade;Coil Spring;Gas Damper |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 75.00 |
| Fuel consumption | 8.20 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 440 @ 1900 RPM |
| Maximum power (kW) | 140 @ 4000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 217.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1716mm x 1898mm x 4883mm |
| Ground clearance unladen | 175 mm |
| Wheelbase | 2843 mm |
| Kerb weight | 2038 kg |
| Turning circle | 11.40 m |
| Rear track | 1597 mm |
| Front track | 1626 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Territory |
| Variant | Ts (Rwd) |
| Series | Sz Mk2 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: LMVD17000563, Lennock Phillip Used 1, (02) 6145 2961, 150 Melrose Drive, Phillip, 2606 ACT.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!