Seller Comments
2.5L, 4 Cylinder, All Wheel Drive, Unleaded Petrol Automatic, A/C, P/S, Airbags, Cruise Control, Electric Windows, Reverse Camera, Leather Interior, Sunroof, Alloys, Roof Racks, Tow Bar, Full-Service History and Books. LMCT 9688

Seller Comments
2.5L, 4 Cylinder, All Wheel Drive, Unleaded Petrol Automatic, A/C, P/S, Airbags, Cruise Control, Electric Windows, Reverse Camera, Leather Interior, Sunroof, Alloys, Roof Racks, Tow Bar, Full-Service History and Books. LMCT 9688
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 202,682km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Auto Elec Sportshift |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.5 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 9.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 9688, Caramut Road Car Sales, (03) 4504 2451, 76 Caramut Road, Warrnambool, 3280 VIC.
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Electronic Brake Force Distribution
Fog Lights - Front
Head Airbags
Engine Immobiliser
Limited Slip Differential
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Multi-function Steering Wheel
Power front seat Driver
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Sunroof
Power Windows
Radio CD with 7 Speakers
Roof Rails
Reversing Camera
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Side Front AirBags
Automatic/Self levelling Suspension
Trip Computer
Traction Control System
Vehicle Stability Control
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 9688, Caramut Road Car Sales, (03) 4504 2451, 76 Caramut Road, Warrnambool, 3280 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/55 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 225/55 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2498 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 60.00 |
| Fuel consumption | 9.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 235 @ 4100 RPM |
| Maximum power (kW) | 126 @ 5800 RPM |
| CO2 level (g/km) | 220.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1700mm x 1795mm x 4560mm |
| Ground clearance unladen | 220 mm |
| Wheelbase | 2615 mm |
| Kerb weight | 1480 kg |
| Turning circle | 10.60 m |
| Rear track | 1530 mm |
| Front track | 1530 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Subaru |
| Model | Forester |
| Variant | Xs Premium |
| Series | My11 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 13,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Compact |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 9688, Caramut Road Car Sales, (03) 4504 2451, 76 Caramut Road, Warrnambool, 3280 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!