Seller Comments
Unfinished projects,rego drives good Bucket seats , has a wee bit of rust , will be a good investment, for right person! Please press the contact phone number for speedy reply

Seller Comments
Unfinished projects,rego drives good Bucket seats , has a wee bit of rust , will be a good investment, for right person! Please press the contact phone number for speedy reply
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 286,090km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Commercial, 2 Doors, 2 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 4 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 12.50 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / Grey |
| Registration | - |
| Rego expiry | 30 Apr 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3055808, Paul Byrne Wholesale, (07) 3053 8612, By Appointment Only, Tolmer Place, Springwood, 4127 QLD.
Standard Features
Central Locking Remote Control
Power Steering
Radio Cassette
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3055808, Paul Byrne Wholesale, (07) 3053 8612, By Appointment Only, Tolmer Place, Springwood, 4127 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 2 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 205/65 HR15 |
| Front rim size | 6.0Jx15 |
| Rear tyre size | 205/65 HR15 |
| Rear rim size | 6.0Jx15 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 3984 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Independent;Upper Wishbone |
| Rear suspension | Leaf Spring;Rigid Axle |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 68.00 |
| Fuel consumption | 12.50 L / 100 km |
| Valve gear type | 12 |
| Maximum torque | 353 @ 3000 RPM |
| Maximum power (kW) | 148 @ 4900 RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1670mm x 1862mm x 4959mm |
| Ground clearance unladen | 0 mm |
| Wheelbase | 2923 mm |
| Kerb weight | 1550 kg |
| Turning circle | 11.30 m |
| Rear track | 1546 mm |
| Front track | 1566 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Falcon |
| Variant | Gli Longreach |
| Series | Xhii |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Van |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3055808, Paul Byrne Wholesale, (07) 3053 8612, By Appointment Only, Tolmer Place, Springwood, 4127 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!