Seller Comments
2022 LDV V80 SWB Low Roof

Seller Comments
2022 LDV V80 SWB Low Roof

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 41,927km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $22,860 |
| Transmission | Automated Manual |
| Body type | Commercial, 4 Doors, 3 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.5 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 9.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | 1HRW241 |
| Rego expiry | 04 Sep 2026 |
| VIN | LSKG4GL13NA078879 |
| Stock No | 5101629 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 25018, Perth Motorsport, (08) 6150 3462, 1705 Albany Highway, Kenwick, 6107 WA.
Optional Extras
16" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Air Conditioning
Armrest - Drivers Seat (Individual)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Brake Assist
Calipers - Front 2 Spot
Camera - Rear Vision
Cargo Mat
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking - Remote/Keyless
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door - side sliding LHS(passenger side)
Door - side sliding RHS(drivers side)
Doors - Rear Wing/Barn
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front
Fog Lamp/s - Rear
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Hill Holder
Multi-function Control Screen - Colour
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Windows - Front only
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seat - Front Bench 2st
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-Lock Braking
Air Conditioning
Adjustable Drivers Seat - 8 WAY
16 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Barn Doors
Bluetooth Connectivity
Cruise Control
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking Remote Control
Driver Armrest/S
Door Pockets - Front Seat
Electronic Brake Force Distribution
Exhaust GAS Recirculation
Electronic Stability Control
Fog Lights - Front
Fog Lights - Rear
Heavy Duty Cargo Floor MAT
Hill Holder
Engine Immobiliser
Luggage/Cargo Area Light(s)
LED Parking Lamps
Lowered Floor
Middle Drum Handbrake
Multi Function Control Screen
Multi-Media System With 10 Inch Touch Screen
MP3 Compatible Audio/CD Player
Passenger Bench Seat - 2 Person
Parking Distance Control Rear
Power Mirrors with Indicators
Performance Shock Absorbers
Power Windows Front
Radio AM/FM
Reversing Camera
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Sliding Doors Dual
Smartphone Pack
Side Steps
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 25018, Perth Motorsport, (08) 6150 3462, 1705 Albany Highway, Kenwick, 6107 WA.
Comfort
| Seating capacity | 3 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 215/75 R16C |
| Front rim size | 6Jx16 |
| Rear tyre size | 215/75 R16C |
| Rear rim size | 6Jx16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2499 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Gas Pressurised Shock Absorber;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 80.00 |
| Fuel consumption | 9.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 330 @ 1800 RPM |
| Maximum power (kW) | 100 @ 3800 RPM |
| CO2 level (g/km) | 249.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 2132mm x 1998mm x 4950mm |
| Ground clearance unladen | 234 mm |
| Wheelbase | 3100 mm |
| Kerb weight | 1996 kg |
| Turning circle | 12.40 m |
| Rear track | 1728 mm |
| Front track | 1734 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | LDV |
| Model | V80 |
| Variant | Swb Low Roof |
| Series | K1 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Vans/Cc 2.5-3.5T |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 25018, Perth Motorsport, (08) 6150 3462, 1705 Albany Highway, Kenwick, 6107 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!