Seller Comments
Diesel 4WD 5 Speed Manual Tabletop. Power Steering. Air Conditioning. Bullbar. Towbar. Strong Metal Tray. December 2026 Rego. Good Condition Throughout. Ready For Work.

Seller Comments
Diesel 4WD 5 Speed Manual Tabletop. Power Steering. Air Conditioning. Bullbar. Towbar. Strong Metal Tray. December 2026 Rego. Good Condition Throughout. Ready For Work.
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 296,221km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $9,990 |
| Transmission | Manual 4x4 |
| Body type | Ute Tray, 2 Doors, 2 Seats |
| Drive type | Four Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.8 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / Grey |
| Registration | WSN929 |
| Rego expiry | 04 Dec 2026 |
| VIN | MPATFS55HYT100473 |
| Stock No | 9532 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD11506, East Orange Motors, (02) 5317 7020, Peisley Street, Orange, 2800 NSW.
Standard Features
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Limited Slip Differential
Power Steering
Radio Cassette with 2 Speakers
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD11506, East Orange Motors, (02) 5317 7020, Peisley Street, Orange, 2800 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 2 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 205R16 104QT |
| Front rim size | 6.0Jx16 |
| Rear tyre size | 205R16 104QT |
| Rear rim size | 6.0Jx16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2771 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Independent |
| Rear suspension | |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 75.00 |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 8 |
| Maximum torque | 225 @ 1800 RPM |
| Maximum power (kW) | 74 @ 3800 RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1710mm x 1690mm x 4975mm |
| Ground clearance unladen | 215 mm |
| Wheelbase | 3025 mm |
| Kerb weight | 1685 kg |
| Turning circle | 12.20 m |
| Rear track | 1400 mm |
| Front track | 1390 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Holden |
| Model | Rodeo |
| Variant | Lx (4X4) |
| Series | Tfr9 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X4 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD11506, East Orange Motors, (02) 5317 7020, Peisley Street, Orange, 2800 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!