Seller Comments
2016 Audi A3 8V

Seller Comments
2016 Audi A3 8V

| Kilometres | 69,540km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Auto S-Tronic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 3 cyl, 1 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 4.80 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | AYAB69P |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 20000105, Canberra Toyota Phillip, (02) 6145 2948, 160 Melrose Drive, Phillip, 2606 ACT.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
16" Alloy Wheels
8 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - AAC Decoder
Audio Decoder - WMA
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Brake Assist
Camera - Rear Vision
CD Player
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Daytime Running Lamps - LED
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Floor Mats
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Bi-Xenon (for low & high beam)
Headlamp Washers
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
Memory Card Reader
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Park Brake - Electric
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Rain Sensor (Auto wipers)
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Speed Limiter
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirror for Driver
Trim - Cloth
Trip Computer
Tyre Pressure Sensor
Voice Recognition
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Airbags - Window
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Autonomous Emergency Braking
Anti-Slip Regulation
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
16 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Bluetooth Connectivity
City Brake Support Forward & Reverse
Cruise Control
Cup Holders - Front Seats
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Differential Lock
Electronic Stability Program
Front Centre Armrest
Floor Mats - Front & Rear
Heated Steering Wheel
Inlays
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Memory Card Reader
Multi-function Control Screen
Multi-function Display
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Parking Distance Control Front & Rear
Pedestrian Recognition
Power Mirrors With Indicators
Power Windows
Radio CD with 8 Speakers
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Speed Sensitive Power Steering
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Trip Computer
Traction Control System
Tyre Pressure Monitoring System
Voice Recognition System
Xenon Headlights
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 20000105, Canberra Toyota Phillip, (02) 6145 2948, 160 Melrose Drive, Phillip, 2606 ACT.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 205/55 R16 |
| Front rim size | 7.0Jx16 |
| Rear tyre size | 205/55 R16 |
| Rear rim size | 7.0Jx16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 999 |
| Number of cylinders | 3 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Lower Wishbone;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Damper;Separate Springs;Torsion Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 50.00 |
| Fuel consumption | 4.80 L / 100 km |
| Valve gear type | 12 |
| Maximum torque | 200 @ 2000 RPM |
| Maximum power (kW) | 85 @ 5000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 111.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1477mm x 1785mm x 4313mm |
| Ground clearance unladen | 125 mm |
| Wheelbase | 2621 mm |
| Kerb weight | 1275 kg |
| Turning circle | 10.90 m |
| Rear track | 1510 mm |
| Front track | 1540 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Audi |
| Model | A3 |
| Variant | 1.0 Tfsi Sportback |
| Series | 8V My17 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 20000105, Canberra Toyota Phillip, (02) 6145 2948, 160 Melrose Drive, Phillip, 2606 ACT.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!