Seller Comments
2.2L, 4 Cylinder, Front Wheel Drive, Turbo Diesel 6 Speed Manual, A/C, P/S, Airbags, Cruise Control, Electric Windows, Steelies, Tow Bar LMCT 9688

Seller Comments
2.2L, 4 Cylinder, Front Wheel Drive, Turbo Diesel 6 Speed Manual, A/C, P/S, Airbags, Cruise Control, Electric Windows, Steelies, Tow Bar LMCT 9688
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 164,701km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $17,990 |
| Transmission | Manual |
| Body type | Commercial, 3 Doors, 3 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 7.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | WF0YXXTTGYEM50475 |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 9688, Caramut Road Car Sales, (03) 4504 2451, 76 Caramut Road, Warrnambool, 3280 VIC.
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Adjustable Driver Seat - Manual
Alarm System/Remote Anti Theft
AUX/USB Input Socket
Brake Assist
Bottle Holders - Front Seats
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Digital Audio Broadcast Radio
Daytime Running Lights - LED
Dynamic Stability Control
Electronic Brake Force Distribution
Exterior Mirrors - Heated
Head Airbags
Headlights - Coming/Leaving Home Function
Hill Holder
Halogen Headlights
High Mounted Rear Stop Light
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Leather Steering Wheel
Mobile Phone Connectivity
Map/Reading Lights - Front
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Windows Front
Radio Compact Disc Player
Roof Racks
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Spare Wheel - Full Size Steel Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 9688, Caramut Road Car Sales, (03) 4504 2451, 76 Caramut Road, Warrnambool, 3280 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 3 |
Exterior / Body features
| Doors | 3 |
| Front tyre size | 215/65 R15 |
| Front rim size | 6.5x15 |
| Rear tyre size | 215/65 R15 |
| Rear rim size | 6.5x15 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2198 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Gas Damper;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 95.00 |
| Fuel consumption | 7.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 350 @ 1450 RPM |
| Maximum power (kW) | 92 @ 3500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 186.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1976mm x 2032mm x 4972mm |
| Ground clearance unladen | 118 mm |
| Wheelbase | 2933 mm |
| Kerb weight | 1665 kg |
| Turning circle | 10.90 m |
| Rear track | 1720 mm |
| Front track | 1736 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Transit Custom |
| Variant | 290S (Swb) |
| Series | Vn |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Van |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 9688, Caramut Road Car Sales, (03) 4504 2451, 76 Caramut Road, Warrnambool, 3280 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!