Seller Comments
2012 Jeep Compass Sport MK

Seller Comments
2012 Jeep Compass Sport MK

| Kilometres | 195,155km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Continuous Variable |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.20 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | 1EBG394 |
| Rego expiry | 17 Oct 2025 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4471, Ross Brennan Motor Company, (08) 9521 6317, 11 Watson Drive, Barragup, 6209 WA.
Optional Extras
17" Alloy Wheels
4 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt only
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Rear
Alarm
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - MP3 Decoder
Body Colour - Bumpers
Body Side Mouldings
Brake Assist
Cargo Cover
Cargo Tie Down Hooks/Rings
CD Player
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Compass
Control - Electronic Stability
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
DVD Player
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Steering Wheel
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Windows - Front & Rear
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Roof Rails
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row (Rear) Flat Folding
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Full Size Steel
Storage Area - Under Dash
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Storage Compartment - in Dash
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Trim - Cloth
Trip Computer
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Alarm System/Remote Anti Theft
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Head Airbags
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Multi-function Steering Wheel
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 4 Speakers
Roof Rails
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4471, Ross Brennan Motor Company, (08) 9521 6317, 11 Watson Drive, Barragup, 6209 WA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 215/60 R17 |
| Front rim size | 6.5x17 |
| Rear tyre size | 215/60 R17 |
| Rear rim size | 6.5x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1998 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Macpherson Str |
| Rear suspension | Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Multi-Link Sys |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 50.00 |
| Fuel consumption | 8.20 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 190 @ 5100 RPM |
| Maximum power (kW) | 115 @ 6300 RPM |
| CO2 level (g/km) | 190.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1663mm x 1812mm x 4448mm |
| Ground clearance unladen | 205 mm |
| Wheelbase | 2635 mm |
| Kerb weight | 1437 kg |
| Turning circle | 11.00 m |
| Rear track | 1520 mm |
| Front track | 1520 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Jeep |
| Model | Compass |
| Variant | Sport (4X2) |
| Series | Mk My12 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 12,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4471, Ross Brennan Motor Company, (08) 9521 6317, 11 Watson Drive, Barragup, 6209 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!