Seller Comments
**WESTERN AUSTRALIAS LARGEST FRANCHISE USED CAR DEALER** 2013 MAZDA 6 ATENZA WITH FULL SERVICE HISTORY, REVERSE CAMERA, BLUETOOTH, SUNROOF, LEATHER SEATS, NAVIGATION, HEATED SEATS AND MORE.

Seller Comments
**WESTERN AUSTRALIAS LARGEST FRANCHISE USED CAR DEALER** 2013 MAZDA 6 ATENZA WITH FULL SERVICE HISTORY, REVERSE CAMERA, BLUETOOTH, SUNROOF, LEATHER SEATS, NAVIGATION, HEATED SEATS AND MORE.
| Kilometres | 107,267km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 5.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | 1IXP403 |
| Rego expiry | 25 Apr 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Gardner Passenger, (08) 6225 2461, 1324 Albany Highway, Cannington, 6107 WA.
Optional Extras
11 Speaker Stereo
12V Socket(s) - Auxiliary
19" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Amplifier - 1 Separate
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio Decoder - WMA
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Brakes - Regenerative
Camera - Rear Vision
CD Player
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Chrome Grille Surround
Chrome Rear Garnish
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cruise Control - Distance Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Demister - Rear Windscreen with Timer
Digital Sound Processing
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Fog Lamps - Front
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
Gloss Finish Inserts
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps - Active (Cornering/steering)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Bi-Xenon (for low & high beam)
Headlamp Washers
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Illuminated - Switch Panel (Window/ Locking)
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
Independent Rear Suspension
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Leather Gear Knob
Leather Hand Brake Lever
Leather Steering Wheel
Leather Trim - Partial
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Premium Sound System
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Remote Fuel Lid Release
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Speed Dependant Volume Stereo
Starter Button
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunglass Holder
Sunroof - Electric
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirror for Driver
Tacho
Tail Lamps - LED
Trip Computer
Voice Recognition
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Autonomous Emergency Braking
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
19 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control Intelligent/Active
Central Locking Remote Control
Daytime Running Lights - LED
Dynamic Stability Control
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Forward Collision Warning
Fog Lights - Front
Head Airbags
Heated Front Seats
Hill Holder
Engine Immobiliser
Keyless Entry and Drive
Lane Change Warning
Lane Departure Warning
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Multi Function Steering Wheel
Mobile Phone Connectivity
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Power Front Seats
Power Mirrors
Power Steering
Power Sunroof
Power Windows
Radio Compact Disc Player
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Sound System with 11 Speakers
Trip Computer
Traction Control System
Xenon Headlights
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Gardner Passenger, (08) 6225 2461, 1324 Albany Highway, Cannington, 6107 WA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/45 R19 |
| Front rim size | 7.5x19 |
| Rear tyre size | 225/45 R19 |
| Rear rim size | 7.5x19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2191 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 62.00 |
| Fuel consumption | 5.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 420 @ 2000 RPM |
| Maximum power (kW) | 129 @ 4500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 141.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1450mm x 1840mm x 4865mm |
| Ground clearance unladen | 165 mm |
| Wheelbase | 2830 mm |
| Kerb weight | 1573 kg |
| Turning circle | 11.20 m |
| Rear track | 1575 mm |
| Front track | 1585 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mazda |
| Model | 6 |
| Variant | Atenza |
| Series | 6C |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Gardner Passenger, (08) 6225 2461, 1324 Albany Highway, Cannington, 6107 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!