Seller Comments
ALL NEW MG7 ESSENCE NOW IN STOCK

Seller Comments
ALL NEW MG7 ESSENCE NOW IN STOCK
| Kilometres | 240km |
| Seller type | Dealer: Demo |
| Price | $49,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / - |
| Registration | DZP519 |
| Rego expiry | - |
| VIN | LSJWJ4W92TZ076206 |
| Stock No | A69869 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 10680, Brighton Auto - NEW, (03) 9917 4564, 67 Nepean Highway, Elsternwick, 3185 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
14 Speaker Stereo
19" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Adaptive Speed Limiter - Road Sign Recognition
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Alarm
Ambient Lighting - Interior (User Configurable)
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Calipers - Painted Front
Calipers - Painted Rear
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Cargo Cover
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Post Collision Steer/Brake
Collision Mitigation - Reversing
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - Forward
Collision Warning - Rearward
Collision Warning - VRU
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Cross Traffic Alert - Front
Cruise Control - Distance Control
Daytime Running Lamps - LED
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger
Engine Immobiliser
Exhaust System - Dual
Fog Lamps - Front
Fog Lamp/s - Rear
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
Information Display - Head Up
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Gear Knob
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Limited Slip Diff
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Power - Boot/Tailgate
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Door Mirrors - with Memory
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Variable Ratio (more lock faster)
Power Windows - Front & Rear
Power Windows - Remote Control Open/Close
Premium Sound System
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Load Limiters 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seats - 2nd Row Split Fold
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Android Auto Wireless
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Climate Control - 2 Zone
Dual Front Airbags Package
Adaptive Cruise Control
Autonomous Emergency Braking
Ambient Lighting
Adaptive Rear Spoiler
19 Inch Alloy Wheels
Blind Spot Detection
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Capacative Touch Screen 12.3 inch
Digital Audio Broadcast Radio
Door Ajar Warning
Driver Monitoring
Daytime Running Lights - LED
Display Screen 10.25 inch
Emergency Lane Keep Assist
Electronic Limited Slip Differential
Electric Parking Brake
Electronic Stability Program
Front Cross Traffic Alert
Forward Collision Warning
Fog Lights - Front
Fog Lights - Rear
Follow Me Home Lighting
Far Side Airbags - Driver
Heated Front Seats
Hill Start Assist
Head Up Display
Intelligent Headlamp Control
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Push Start Button
Lane Change Assist
Lane Departure Warning
LED Headlights
Lane Keeping Assist
Leather Steering Wheel
Multi-function Steering Wheel
Parking Distance Control Rear
Paddle Shifters on Steering Wheel
Power Front Seat Driver 6 Way
Power Mirrors With Memory
Power Front Seat Passenger 4 Way
Power Sunroof
Power Tailgate
Rear Cross Traffic Alert
Rear Collision Warning
Rain Sensing Wipers
Rear View Mirror - Auto Dimming
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Reminder for All Seats
Surround Camera System
Speed Limit Assist
Sound System with 14 Speakers
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Trip Computer
Tyre Pressure Monitoring System
USB Input Socket
Wireless Apple Car Play
Wireless Android Auto
Wireless Device Charger
X-Mode
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 10680, Brighton Auto - NEW, (03) 9917 4564, 67 Nepean Highway, Elsternwick, 3185 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 245/40 R19 |
| Front rim size | 8.5Jx19 |
| Rear tyre size | 245/40 R19 |
| Rear rim size | 8.5Jx19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1986 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 65.00 |
| Fuel consumption | 8.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 0 |
| Maximum torque | 380 @ 2500 RPM |
| Maximum power (kW) | 170 @ 5500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 183.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1447mm x 1889mm x 4884mm |
| Ground clearance unladen | 135 mm |
| Wheelbase | 2778 mm |
| Kerb weight | 1647 kg |
| Turning circle | 0.00 m |
| Rear track | 1594 mm |
| Front track | 1597 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | MG |
| Model | Mg7 |
| Variant | Essence |
| Series | My25 |
| Warranty when new (months) | 120 |
| Warranty when new (kms) | 250,000 |
| Service interval (months) | 0 |
| Service interval (kms) | 0 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Medium Up To 60K |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 10680, Brighton Auto - NEW, (03) 9917 4564, 67 Nepean Highway, Elsternwick, 3185 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!