Seller Comments
2016 Volvo XC60 D4 Luxury Auto AWD MY17

Seller Comments
2016 Volvo XC60 D4 Luxury Auto AWD MY17
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 116,000km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $15,999 |
| Transmission | Automatic Geartronic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 5 cyl, 2.4 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 6.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | S281DJS |
| Rego expiry | - |
| VIN | YV1DZA5A6G2907051 |
| Stock No | S281DJS |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MVD 220701, Cahill Motors Klemzig, (08) 7160 3999, 224 North East Road, Klemzig, 5087 SA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
19" Alloy Wheels
8 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control
Air Conditioning - Charcoal Filter (Odour Reducer)
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Sensor for Pollutants
Alarm with Motion Sensor
Alarm with Remote Personal Communicator
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Brakes - Regenerative
Camera - Rear Vision
Cargo Cover
Cargo Net
CD Player
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Door Pockets - 1st row (Front)
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
DVD Player
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers with Memory
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Exhaust System - Dual
Floor Mats
Fog Lamp/s - Rear
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
GPS (Satellite Navigation)
Guard - Tailgate Lip
Headlamps - Active (Cornering/steering)
Headlamps - Bi-Xenon (for low & high beam)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - See me home
Headlamp Washers
Headrests - Active 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
Independent Rear Suspension
Internet Connectivity via Paired Device
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Laminated Windscreen
Leather Gear Knob
Leather Seats - Partial
Leather Steering Wheel
Metallic Finish Steering Wheel
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Power - Boot/Tailgate
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Roof Rails
Scuff Plates (on door sills)
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Integrated Child
Seat - Passenger with Electric Lumbar
Seats - 2nd Row Split Fold
Seats - Anti-submarining 1st Row (Front)
Seats - Anti-submarining 2nd Row (Rear)
Skid Plate - Front
Skid Plate - Rear
Smart Device App Display/Control
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Starter Button
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirror for Driver
Tacho
Trip Computer
Tyre Pressure Sensor
Voice Recognition
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Woodgrain - Inserts
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Active Bi-Xenon Headlights
Automatic Air Con / Climate Control
Automatic Climate Control Filtered
Adaptive Digital Display
Alarm with Interior Movement Sensor
AUX/USB Input Socket
Alloy Wheels Special 19 Inch
Blind Spot Monitoring
Bluetooth Connectivity
City Brake Support Forward & Reverse
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Chrome Roof Rails
Chrome Surround - Exterior Side Windows
Daytime Running Lights - LED
Dynamic Stability Control
Emergency Brake Assist
Electronic Brake Force Distribution
Emergency Brake Lights - Flashing
Electric Parking Brake
Electric Power Steering
Fog Lights - Rear
Head Airbags
Hill Holder
Headlight Washer System
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Drive
LED Indicators
Leather Steering Wheel Special
Leather Upholstery
Multi-function Display
Multi-function Steering Wheel
Park Assist 2
Paddle Shifters on Steering Wheel
Power front seat Driver/memory
Power Lumbar Support Front Seats
Power Mirrors With Heated & Folding
Power Windows
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Window Demister
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Side Impact Protection
Sound System with 8 Speakers
Trip Computer
Traction Control System
Twin Exhaust
Tyre Pressure Monitoring System
Voice Recognition System
Vehicle Stability Control
Whiplash Protection System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MVD 220701, Cahill Motors Klemzig, (08) 7160 3999, 224 North East Road, Klemzig, 5087 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/60 R18 |
| Front rim size | 7.5x18 |
| Rear tyre size | 235/60 R18 |
| Rear rim size | 7.5x18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2400 |
| Number of cylinders | 5 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 70.00 |
| Fuel consumption | 6.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 20 |
| Maximum torque | 420 @ 1500 RPM |
| Maximum power (kW) | 140 @ 4000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 127.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1713mm x 1891mm x 4628mm |
| Ground clearance unladen | 220 mm |
| Wheelbase | 2774 mm |
| Kerb weight | 1844 kg |
| Turning circle | 11.70 m |
| Rear track | 1586 mm |
| Front track | 1632 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Volvo |
| Model | XC60 |
| Variant | D4 Luxury |
| Series | Dz My17 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MVD 220701, Cahill Motors Klemzig, (08) 7160 3999, 224 North East Road, Klemzig, 5087 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!