Seller Comments
***WESTERN AUSTRALIAS LARGEST FRANCHISE USED CAR DEALER*** 2021 LDV DELIVER 9 DIESEL AUTO WITH FULL SERVICE HISTORY, 2 KEYS, BLUETOOTH AUDIO, TOUCHSCREEN DISPLAY, LANE ASSIST, REVERSE CAMERA, AND SO MUCH MORE!!

Seller Comments
***WESTERN AUSTRALIAS LARGEST FRANCHISE USED CAR DEALER*** 2021 LDV DELIVER 9 DIESEL AUTO WITH FULL SERVICE HISTORY, 2 KEYS, BLUETOOTH AUDIO, TOUCHSCREEN DISPLAY, LANE ASSIST, REVERSE CAMERA, AND SO MUCH MORE!!

| Kilometres | 95,609km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Commercial, 5 Doors, 3 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | 1HGX903 |
| Rego expiry | 19 Jul 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Gardner Commercials, (08) 6225 2327, 1308 Albany Highway, Cannington, 6107 WA.
Optional Extras
ABS (Antilock Brakes)
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning
Armrest - Drivers Seat (Individual)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Brake Assist
Calipers - Front 2 Spot
Camera - Rear Vision
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking - Remote/Keyless
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Cruise Control - Distance Control
Cup Holders - 1st Row
Digital Instrument Display - Partial
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door - side sliding LHS(passenger side)
Doors - Rear Wing/Barn
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine - Stop Start System (When at idle)
Fog Lamp/s - Rear
Handbrake - Fold Down
Headlamps - Halogen
Hill Holder
Independent Front Suspension
Lane Departure Warning
Metallic Finish Front Grille
Metallic Finish Grille Surround
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Windows - Front only
Rear Step bumper
Rubber - Cabin Floor
Seatbelts - Lap/Sash for 3 seats
Side Steps
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Spare Wheel - Full Size Steel
Storage Compartment - Overhead Console 1st Row
Storage Compartment - Under Passenger Seat
Wheel Covers - part
Standard Features
308mm Front Brakes
308mm Rear Brakes
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Apple Car Play
Adaptive Cruise Control
Adjustable Drivers Seat - 8 Way
Autonomous Emergency Braking
Antenna - Roof-mounted Bee-sting type
Automatic Stop/Start
Brake Assist
Barn Doors
Black Door Handles - Exterior
Black Exterior Mirrors
Bluetooth Connectivity
Black Window Surrounds - Exterior
Curtain Airbags - Front
Cup Holders - Front Seats
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking Remote Control
Centre Seat Fold Down & Seat Back Table
Driver Armrest/s
Door Pockets - Front Seat
Entry Assist Grips
Electronic Brake Force Distribution
ECO Mode
Exhaust Gas Recirculation
Electronic Stability Control
Extra USB Socket/s
Front Grill - Silver
Fog Lights - Rear
Hill Holder
Halogen Headlights
Hub Caps
Instrument Cluster Display - 4.2 Inch
Engine Immobiliser
LCD Instrument Cluster
Load Compartment Lighting - LED
Lane Departure Warning
Middle Drum Handbrake
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Multi-media System with 10.1 inch Touch Screen
MP3 Compatible Audio/CD Player
Non-slip Entry Steps - Side
Non-slip Entry Steps - Rear
Overhead Storage Compartment/s
Passenger Bench Seat - 2 person
Parking Distance Control Rear
Power Mirrors
Power Exterior Mirrors - Heated
Power Mirrors With Indicators
Power Mode
Power Windows Front
Radio AM/FM
Roadside Assist Support Package
Rear Step
Rubber Floor Covering - Heavy Duty Non-slip
Side Airbags - Front Seats side
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Storage Compartment Under Passenger Front Seat
Sliding Door - Left Hand Side
Spare Wheel - Full Size Steel Wheel
Steel Wheels
Tail Lights - Incandescent
USB Input Socket
Ventilated Front Disc Brakes
Wide View Rear Overhead Camera
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Gardner Commercials, (08) 6225 2327, 1308 Albany Highway, Cannington, 6107 WA.
Comfort
| Seating capacity | 3 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 235/65 R16C |
| Front rim size | 6.5Jx16 |
| Rear tyre size | 235/65 R16C |
| Rear rim size | 6.5Jx16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1996 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Gas Pressurised Shock Absorber;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 80.00 |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 375 @ 1500 RPM |
| Maximum power (kW) | 110 @ 3500 RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 2555mm x 2062mm x 5546mm |
| Ground clearance unladen | 169 mm |
| Wheelbase | 3366 mm |
| Kerb weight | 2240 kg |
| Turning circle | 13.00 m |
| Rear track | 1743 mm |
| Front track | 1732 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | LDV |
| Model | Deliver 9 |
| Variant | Mwb Mid Roof |
| Series | Sv63D |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 160,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Ld 3501-8000 Kg Gvm |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: DL25149, Gardner Commercials, (08) 6225 2327, 1308 Albany Highway, Cannington, 6107 WA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!