Seller Comments
2013 Holden Commodore Evoke VF

Seller Comments
2013 Holden Commodore Evoke VF

| Kilometres | 120,402km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 3 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | Red / - |
| Registration | 244BT4 |
| Rego expiry | 20 Sep 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3212214, Fraser Coast Motor Centre, (07) 4303 3075, 37 Torquay Road, Pialba, 4655 QLD.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
16" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Alarm
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Brake Assist
Calipers - Front 2 Spot
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - See me home
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
On-board Computer
Power Door Mirrors
Power Windows - Front & Rear
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Rear Opening for Skis/boot access
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunglass Holder
Trim - Cloth
Trip Computer
6 Speaker Stereo
Alarm - Personal Safety (Panic)
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Camera - Rear Vision
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Trailer Sway
Flip/Fold Out Key
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Park Brake - Electric
Parking Assistance - Automated Steering
Power Steering - Electric Assist
Seat - Driver with Electric Lumbar
Suspension - Touring
Tacho
Voice Recognition
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Air Conditioning
Alarm System/Remote Anti Theft
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
16 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Head Airbags
Engine Immobiliser
Multi Function Steering Wheel
Power Front Seat Driver
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Side Airbags
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3212214, Fraser Coast Motor Centre, (07) 4303 3075, 37 Torquay Road, Pialba, 4655 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/60 R16 |
| Front rim size | 7x16 |
| Rear tyre size | 225/60 R16 |
| Rear rim size | 7x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2997 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 73.00 |
| Fuel consumption | 8.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 290 @ 2900 RPM |
| Maximum power (kW) | 190 @ 6700 RPM |
| CO2 level (g/km) | 210.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1476mm x 1899mm x 4894mm |
| Ground clearance unladen | 110 mm |
| Wheelbase | 2915 mm |
| Kerb weight | 1622 kg |
| Turning circle | 11.40 m |
| Rear track | 1618 mm |
| Front track | 1602 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Holden |
| Model | Commodore |
| Variant | Omega |
| Series | Ve Ii My12.5 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 9 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3212214, Fraser Coast Motor Centre, (07) 4303 3075, 37 Torquay Road, Pialba, 4655 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!