Seller Comments
- WE ARE LOCATED 5 MINUTES FROM SOVEREIGN HILL IN BALLARAT - AWN WARRANTY AVAILABLE - COMES WITH RWC - FINANCE AVAILABLE RG LENDING SOLUTIONS T.A.P - TRADE INS WELCOME

Seller Comments
- WE ARE LOCATED 5 MINUTES FROM SOVEREIGN HILL IN BALLARAT - AWN WARRANTY AVAILABLE - COMES WITH RWC - FINANCE AVAILABLE RG LENDING SOLUTIONS T.A.P - TRADE INS WELCOME

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 263,762km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $7,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 3 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 9.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | 1WC6OZ |
| Rego expiry | 01 May 2026 |
| VIN | 6G1EL5E58BL566600 |
| Stock No | 1WC6OZ |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11081, Ballarat Auto Group, (03) 4309 4644, BY APPOINTMENT 1-3 Prest Street, Mount Pleasant, 3350 VIC.
Optional Extras
18" Alloy Wheels
4 Wheel Ventilated Disc Brakes
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Alarm
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Calipers - Front 2 Spot
Camera - Rear Vision
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Rear Garnish
Clear Side Indicator Lenses
Colour Display Screen - Front
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Decals
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Engine Immobiliser
Exhaust - Stainless Steel Dual System
Fog Lamps - Front
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - See me home
Headrests - Integrated 2nd Row
Inbuilt Flash Drive
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Leather Seats
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Centre Stack/ HVAC
Metallic Finish Dash Board
Metallic Finish Door Handles - Interior
Metallic Finish Front Grille
Metallic Finish Speaker Trims
Metallic Finish Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
On-board Computer
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seat - Passenger Lumbar Adjustment Manual
Seats - Anti-submarining 1st Row (Front)
Spare Wheel - Full Size Steel
Speed Dependant Volume Stereo
Speed Dependant Wipers
Steering Wheel - Illuminated
Sunglass Holder
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Tacho
Trip Computer
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Alarm System/Remote Anti Theft
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Head Airbags
Engine Immobiliser
Leather Accented Upholstery
Leather Steering Wheel
Multi Function Steering Wheel
Parking Distance Control Rear
Power Front Seat Driver
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Reversing Camera
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Side Front Air Bags
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11081, Ballarat Auto Group, (03) 4309 4644, BY APPOINTMENT 1-3 Prest Street, Mount Pleasant, 3350 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 245/45 R18 |
| Front rim size | 8x18 |
| Rear tyre size | 245/45 R18 |
| Rear rim size | 8x18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2997 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 73.00 |
| Fuel consumption | 9.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 290 @ 2900 RPM |
| Maximum power (kW) | 190 @ 6700 RPM |
| CO2 level (g/km) | 216.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1476mm x 1899mm x 4894mm |
| Ground clearance unladen | 110 mm |
| Wheelbase | 2915 mm |
| Kerb weight | 1622 kg |
| Turning circle | 11.40 m |
| Rear track | 1618 mm |
| Front track | 1602 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Holden |
| Model | Commodore |
| Variant | Berlina International |
| Series | Ve Ii |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11081, Ballarat Auto Group, (03) 4309 4644, BY APPOINTMENT 1-3 Prest Street, Mount Pleasant, 3350 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!