Seller Comments
This is an affordable and reliable 7 seater
It has partial service history and drives great.
ACT Rego until 08/07/2026
We supply a cu/2026rrent passed roadworthy certificate.

Seller Comments
This is an affordable and reliable 7 seater
It has partial service history and drives great.
ACT Rego until 08/07/2026
We supply a cu/2026rrent passed roadworthy certificate.

| Kilometres | 295,306km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $6,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 7 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 7.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | YNQ28C |
| Rego expiry | 08 Jul 2026 |
| VIN | KNAKU814SC5190995 |
| Stock No | 4887 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 17000578, Collins Car Sales, (02) 5133 5587, 2 Barrier Street, Fyshwick, 2609 ACT.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Rear
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Camera - Rear Vision
Cargo Blind - Rear
CD Player
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Door Handles - Exterior
Chrome Finish Gear Shift Gate
Chrome Grille Surround
Chrome Rear Garnish
Control - Electronic Stability
Control - Hill Ascent
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Cup Holders - 3rd Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Engine Immobiliser
Flares
Flip/Fold Out Key
Fog Lamps - Front
Footrest - Drivers
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - See me home
Headrests - Active 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Headrests - Adjustable 3rd Row x2
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers
Leather Gear Knob
Leather Seats
Leather Steering Wheel
Leather Trimmed - Instrument Pod Cover
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Centre Console
Metallic Finish Centre Stack/ HVAC
Metallic Finish Door Handles - Interior
Metallic Finish Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors - Folding
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Scuff Plates (on door sills)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row (Rear) Flat Folding
Seats - 2nd Row Split Fold
Seats - 3rd Row (Rear) Flat Folding
Spoiler - Rear Roof Mounted
Storage Area - Under Dash
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Storage Compartment - In Cargo Area
Sunglass Holder
Sunvisors - Front
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Suspension - Auto Levelling
Tail Lamps - LED
Trip Computer
Woodgrain - Dash Board
Woodgrain - Inserts in Door
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Head Airbags
Hill Descent Control
Hill Holder
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Parking Distance Control Rear
Power front seat Driver
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Rear Spoiler
Reversing Camera
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Side Front AirBags
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 17000578, Collins Car Sales, (02) 5133 5587, 2 Barrier Street, Fyshwick, 2609 ACT.
Comfort
| Seating capacity | 7 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/60 R18 |
| Front rim size | 7x18 |
| Rear tyre size | 235/60 R18 |
| Rear rim size | 7x18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2199 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 70.00 |
| Fuel consumption | 7.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 436 @ 1800 RPM |
| Maximum power (kW) | 145 @ 3800 RPM |
| CO2 level (g/km) | 194.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1710mm x 1885mm x 4685mm |
| Ground clearance unladen | 184 mm |
| Wheelbase | 2700 mm |
| Kerb weight | 1959 kg |
| Turning circle | 10.90 m |
| Rear track | 1621 mm |
| Front track | 1618 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Kia |
| Model | Sorento |
| Variant | Sli (4X4) |
| Series | Xm My11 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 17000578, Collins Car Sales, (02) 5133 5587, 2 Barrier Street, Fyshwick, 2609 ACT.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!