Seller Comments
Claim a $500 fuel card with every new vehicle purchase from now until March 31 limited time only!

Seller Comments
Claim a $500 fuel card with every new vehicle purchase from now until March 31 limited time only!

| Kilometres | 10km |
| Seller type | Dealer: New In Stock |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.5 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol/Electric |
| Fuel consumption | 1.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD10393, Chery Ryde, (02) 7908 9007, 603 Victoria Rd, Ryde, 2112 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adaptive Speed Limiter - Road Sign Recognition
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Rear
Alarm
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Brake Assist
Brakes - Regenerative
Brakes - Regenerative (Adjustable)
Camera - Rear Vision
Central Locking - Key Proximity
Chrome Window Surrounds - Exterior
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Reversing
Collision Warning - Forward
Collision Warning - Rearward
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Rear
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Demister - Rear Windscreen with Timer
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Engine Immobiliser
Fog Lamp/s - Rear
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Hill Holder
In-Car Voice System
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Laminated Windscreen
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Look - Seats
Leather Look - Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Power Windows - Remote Control Open/Close
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Rear Wiper/Washer
Roof Rails
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seats - 2nd Row Split Fold
Side Door Exit Warning
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Android Auto Wireless
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Smart Device Integration - Apple Carplay Wireless
Speed Zone Reminder - Road Sign Recognition
Spoiler - Rear Roof Mounted
Starter Button - Key/Fob Proximity
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tail Lamps - LED
Tyre Pressure Monitoring - with logging/display
USB Socket(s) - Charging
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Warning - Seatbelt Reminder
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Climate Control - 2 Zone
Airbag Driver
Automatic Brake Hold
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Anti-lock Braking
Active High Beam Control
Apple Car Play
Adaptive Cruise Control
Autonomous Emergency Braking
Acoustic Glass - Front
Automatic Headlights & Rain Sensing Wipers
Alarm System/Remote Anti Theft
Antenna - Roof-mounted Shark Fin type
Adjustable Steering Column
Android Auto
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Black B-Pillar
Blind Spot Detection
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Cup Holders - Front & Rear
Charging Port AC - Type 2
Central Locking
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Digital Audio Broadcast Radio
Driver Monitoring
Door Opening Warning
Daytime Running Lights - LED
Dynamic Turning Lights
Electronic Brake Force Distribution
ECO Mode
Electronic Gear Selector
Emergency Lane Keep Assist
Exterior Mirrors with Indicators
Electric Parking Brake
Electronic Stability Program
Extra USB Socket/s
EV Mode
Front Centre Airbag
Forward Collision Warning
Fog Lights - Rear
Follow Me Home Lighting
Frameless Wipers Front & Rear
Hill Descent Control
Headlights - Manual Levelling
Heated Rear Window
Hill Start Assist
High Mounted Rear Stop Light - LED
Hybrid Mode
Instrument Cluster Display - 12.3 Inch
Integrated Cruise Assist
Engine Immobiliser
Lane Change Assist
Luggage/Cargo Area Light/s
Lane Departure Prevention
Lane Departure Warning
LED Headlights
LED Front Cabin Lights
Multi-function Steering Wheel
Multi-media System with 12.3 inch Touch Screen
Normal Mode
Passive Entry
Parking Distance Control Rear
Power Front Seat Driver 6 Way
Power Exterior Mirrors - Heated
Passenger Seat Manual Adjust 4 Way
Premium Steering Wheel
Passive Start
Power Windows - Auto Up/Down
Power Windows - Anti-trap
Radio AM/FM
Rear Air Vents
Rear Centre Armrest
Rear Cross Traffic Alert & Braking
Rear Collision Warning
Regenerative Braking
Remote Engine Start System
Roof Rails
Rear LED Cabin Lights
Rear Lights - LED
Remote Proximity Keyless Entry
Rear Spoiler
Reversing Camera
Remote Window Closing
Remote Window Opening
Rear Wiper/Washer
Side Airbags - Front Seats side
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Storage Compartment Front Centre Armrest
Split Fold Rear Seat
Synthetic Leather Upholstery
Sports Mode
Speed Control
Seatback Pockets - Front Seats
Speed Limit Information
Seatbelt Pretensioner
Sound System with 6 Speakers
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Steering Wheel-mounted Audio Controls
Traffic Jam Assist
Tyre Pressure Monitoring System
Voice Control
Walk Away Lock
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD10393, Chery Ryde, (02) 7908 9007, 603 Victoria Rd, Ryde, 2112 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 225/60 R18 |
| Front rim size | 6.5Jx18 |
| Rear tyre size | 225/60 R18 |
| Rear rim size | 6.5Jx18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1499 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Solid |
| Fuel type | Unleaded Petrol/Electric |
| Fuel tank capacity | 60.00 |
| Fuel consumption | 1.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 215 @ - RPM |
| Maximum power (kW) | 105 @ 5200 RPM |
| CO2 level (g/km) | 33.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1702mm x 1864mm x 4535mm |
| Ground clearance unladen | 184 mm |
| Wheelbase | 2653 mm |
| Kerb weight | 1788 kg |
| Turning circle | 0.00 m |
| Rear track | 1570 mm |
| Front track | 1570 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Chery |
| Model | Tiggo 7 |
| Variant | Csh Urban |
| Series | My26 |
| Warranty when new (months) | 84 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD10393, Chery Ryde, (02) 7908 9007, 603 Victoria Rd, Ryde, 2112 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!