Seller Comments
Perfect first car, comfortable ride, ready to go. We have over 100 cars in stock, come on by and we'll be happy to help.

Seller Comments
Perfect first car, comfortable ride, ready to go. We have over 100 cars in stock, come on by and we'll be happy to help.

| Kilometres | 247,543km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.8 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.80 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | S550BRE |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
Optional Extras
4 Speaker Stereo
Adjustable Steering Col. - Tilt only
Airbag - Driver
Body Colour - Bumpers
Body Side Mouldings
Central Locking
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Engine Immobiliser
Exhaust - Stainless Steel Single System
Headrests - Integrated 2nd Row
Intermittent Wipers - Variable
Mudflaps - front
Mudflaps - rear
Power Door Mirrors
Power Steering
Radio Cassette
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Tacho
Standard Features
Airbag Driver
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Compact disc player
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Engine Immobiliser
Power Mirrors
Power Steering
Radio Cassette with 4 Speakers
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 195/60 R15 |
| Front rim size | 6x15 |
| Rear tyre size | 195/60 R15 |
| Rear rim size | 6x15 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1794 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Trailing Arm;Torsion Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 55.00 |
| Fuel consumption | 7.80 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 171 @ 4200 RPM |
| Maximum power (kW) | 100 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1470mm x 1695mm x 4175mm |
| Ground clearance unladen | 160 mm |
| Wheelbase | 2600 mm |
| Kerb weight | 1070 kg |
| Turning circle | 10.20 m |
| Rear track | 1470 mm |
| Front track | 1490 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Toyota |
| Model | Corolla |
| Variant | Ascent Seca |
| Series | Zze122R |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!