Seller Comments
A Classic luxury car with timeless elegance and presence. This is a project car that requires a keen enthusiast willing to bring her back to her former glory. Also have a second complete donor car available for $5,000.

Seller Comments
A Classic luxury car with timeless elegance and presence. This is a project car that requires a keen enthusiast willing to bring her back to her former glory. Also have a second complete donor car available for $5,000.

| Kilometres | 138,410km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 8 cyl, 6.8 L |
| Fuel type | Leaded Petrol |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | RR1972 |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
Standard Features
Air Conditioning
Central Locking
Power Steering
Power Windows
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | |
| Front rim size | 6Jx15 |
| Rear tyre size | |
| Rear rim size | 6Jx15 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 6750 |
| Number of cylinders | 8 |
| Front suspension | Not Sufficient Data |
| Rear suspension | Not Sufficient Data |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Leaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 109.00 |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 0 |
| Maximum torque | - |
| Maximum power (kW) | - |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1518mm x 1803mm x 5169mm |
| Ground clearance unladen | 165 mm |
| Wheelbase | 3035 mm |
| Kerb weight | 2067 kg |
| Turning circle | 11.70 m |
| Rear track | 1460 mm |
| Front track | 1460 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Rolls-Royce |
| Model | Silver Shadow |
| Variant | |
| Series | |
| Warranty when new (months) | 0 |
| Warranty when new (kms) | 0 |
| Service interval (months) | 0 |
| Service interval (kms) | 0 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Upper Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!