Seller Comments
Compact, Economical and reliable. Extremely easy to drive. We have over 100 cars in stock, come on by and we'll be happy to help.

Seller Comments
Compact, Economical and reliable. Extremely easy to drive. We have over 100 cars in stock, come on by and we'll be happy to help.

| Kilometres | 82,684km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 5.80 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | S763CBE |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
16" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt only
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning
Alarm
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Kit - Lower (skirts, F & R Aprons)
Bottle Holders - 1st Row
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Camera - Rear Vision
Cargo Cover
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Door Handles - Exterior
Chrome Grille Surround
Clock - Digital
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Daytime Running Lamps - LED
Demister - Rear Windscreen with Timer
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Flip/Fold Out Key
Fog Lamps - Front
Fog Lamp/s - Rear
Footrest - Drivers
Gloss Finish Inserts in Centre Stack/ HVAC
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Halogen
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Intermittent Wipers - Variable
Leather Look - Gear Knob
Leather Look - Seats Partial
Leather Look - Steering Wheel
Metallic Finish Door Handles - Interior
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Parking Assist - Graphical Display
Pedals - Sports
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Speed Limiter
Spoiler - Rear Roof Mounted
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Tail Lamps - LED
Trip Computer
USB Socket(s) - Charging
Warning - Seatbelt Reminder
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Apple Car Play
Autonomous Emergency Braking
Alarm System/Remote Anti Theft
Alloy Pedals
Antenna - Roof-mounted Bee-sting type
Android Auto
AUX/USB Input Socket
16 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Bumpers
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Bottle Holders - Front Seats
Body Kit
Bluetooth Connectivity
Cruise Control
Centre Console Box With Sliding Armrest
Chrome Grille Surround
Cup Holders - Front Seats
Coat Hanger Hook/s
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Cloth Trim
Digital Clock
Driver Foot Rest
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Dual Exhaust Tips
Exterior Accented Trim
Electronic Brake Force Distribution
ECO Indicator
Electronic Stability Program
Emergency Stop Signal
Flip/Folding key
Front Footwell Lights
Fog Lights - Front
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Hill Holder
High Mounted Rear Stop Light
Illuminated - Entry/Exit with Delayed Fade
Illuminated Glove Box Compartment
Engine Immobiliser
Impact Sensing Auto Door Unlock
Interior Accents
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Entry
LED Headlights
MP3 Compatible Audio/CD Player
Map Pocket/s
Map/Reading Lights - Front
Parking Distance Control Rear
Power Front Seat Driver 6 Way
Premium Gear Knob
Projector Headlights
Power Mirrors With Indicators & Folding
Premium Seats
Power Steering
Premium Steering Wheel
Power Windows
Radio CD with 4 Speakers
Remote Fuel Lid Release
Rear Lights - LED
Rear View Mirror Day/Night
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Storage Compartment - Centre Floor Console
Side Door Impact Beams
Speed Sensing Auto Door Lock
Speed Dependent Volume Control
Side Front AirBags
Split Fold Rear Seat
Special Identifying Badging
Seatback Pockets - Front Seats
Sound System with 6 Speakers
Sunvisors with Vanity Mirrors
Steering Wheel-mounted Audio Controls
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Trip Computer
Traction Control System
X-Line Pack
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 195/45 R16 |
| Front rim size | 6.5Jx16 |
| Rear tyre size | 195/45 R16 |
| Rear rim size | 6.5Jx16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1248 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Torsion Beam Axle |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 35.00 |
| Fuel consumption | 5.80 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 122 @ 4000 RPM |
| Maximum power (kW) | 62 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 134.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1500mm x 1625mm x 3670mm |
| Ground clearance unladen | 156 mm |
| Wheelbase | 2400 mm |
| Kerb weight | 999 kg |
| Turning circle | 0.00 m |
| Rear track | 1403 mm |
| Front track | 1394 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Kia |
| Model | Picanto |
| Variant | X-Line |
| Series | Ja My19 |
| Warranty when new (months) | 84 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Micro |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!