Seller Comments
2015 Kia Rio S Auto MY16

Seller Comments
2015 Kia Rio S Auto MY16

| Kilometres | 81,524km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $14,989 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 3 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.4 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | 1GV1JY |
| Rego expiry | - |
| VIN | KNADN312MG6673066 |
| Stock No | 7673 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11680, Car Nation Auto's, (03) 8362 1096, 207 Ballarat Road, Maidstone, 3012 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
4 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Cargo Cover
Cargo Tie Down Hooks/Rings
CD Player
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Clock - Digital
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Cup Holders - 1st Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Flip/Fold Out Key
Footrest - Drivers
Gloss Finish Inserts in Dash Board
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Inbuilt Flash Drive
Intermittent Wipers - Variable
Metallic Finish Centre Console
Metallic Finish Door Handles - Interior
Metallic Finish Front Grille
Metallic Finish Steering Wheel
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front only
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Rear Wiper/Washer
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatback Pocket - Front Driver Seat
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Full Size Steel
Speed Dependant Volume Stereo
Spoiler - Rear Roof Mounted
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Trim - Cloth
Trip Computer
Wheel Covers - Full
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Adjustable Driver Seat - Manual
Antenna - Roof-mounted Bee-sting type
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
AUX/USB Input Socket
Brake Assist
Body Coloured Bumpers
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Bottle Holders - Front & Rear
Cargo Cover
Chrome Grille Surround
Cup Holders - Front Seats
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Central Locking Remote Control
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Cloth Trim
Door Ajar Warning
Digital Clock
Driver Foot Rest
Door Pockets - Front Seat
Electronic Brake Force Distribution
Exterior Mirrors - Heated
Electronic Stability Program
Flip/Folding key
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Hill Holder
High Mounted Rear Stop Light
Illuminated - Entry/Exit with Delayed Fade
Illuminated Glove Box Compartment
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Mobile Phone Connectivity
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Remote Boot/Hatch Release
Radio CD with 4 Speakers
Remote Fuel Lid Release
Rear Spoiler
Rear View Mirror Day/Night
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Seatbelts - Guide for Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Storage Compartment - Centre Floor Console
Side Door Impact Beams
Speed Sensing Auto Door Lock
Speed Dependent Volume Control
Side Front AirBags
Split Fold Rear Seat
Seatback Pockets - Front Seats
Sunvisors with Vanity Mirrors
Steering Wheel-Mounted Audio Controls
Spare Wheel - Full Size Steel Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Tinted Windows
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11680, Car Nation Auto's, (03) 8362 1096, 207 Ballarat Road, Maidstone, 3012 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 3 |
| Front tyre size | 185/65 R15 |
| Front rim size | 5.5x15 |
| Rear tyre size | 185/65 R15 |
| Rear rim size | 5.5x15 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1396 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Coil Spring;Gas Damper;Torsion Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 43.00 |
| Fuel consumption | 6.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 135 @ 4200 RPM |
| Maximum power (kW) | 79 @ 6300 RPM |
| CO2 level (g/km) | 150.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1455mm x 1720mm x 4045mm |
| Ground clearance unladen | 140 mm |
| Wheelbase | 2570 mm |
| Kerb weight | 1150 kg |
| Turning circle | 10.50 m |
| Rear track | 1525 mm |
| Front track | 1521 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Kia |
| Model | RIO |
| Variant | S |
| Series | Ub My16 |
| Warranty when new (months) | 84 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Light |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11680, Car Nation Auto's, (03) 8362 1096, 207 Ballarat Road, Maidstone, 3012 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!