Seller Comments
As new, Hardware 3 model

Seller Comments
As new, Hardware 3 model

| Kilometres | 12,017km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | - |
| Fuel type | Electric |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / - |
| Registration | FFY96J |
| Rego expiry | 26 Mar 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD16462, Prestige Direct, (02) 7908 8135, 19 Whiting Street, Artarmon, 2064 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
14 Speaker Stereo
19" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Adaptive Speed Limiter - Road Sign Recognition
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Pelvic Region 1st Row Seats
Air Cond - Climate Control with Remote Start
Air Conditioning - Charcoal Filter (Odour Reducer)
Air Conditioning - Pollen Filter
Ambient Lighting - Interior
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - MP3 Decoder
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Brakes - Regenerative
Camera (Event Recording) - Front
Camera (Event Recording) - Rear
Camera (Event Recording) - Side
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Cargo Cover
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Central Locking - Remote/Keyless via App - Internet Dependant
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Post Collision Steer/Brake
Collision Mitigation - Reversing
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - Forward
Collision Warning - Rearward
Collision Warning - VRU
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Park Distance Side
Control - Traction
Cruise Control - Distance Control
Daytime Running Lamps - LED
Digital Sound Processing
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Ventilated
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seats - 1st Row (Front)
Fog Lamp/s - Rear
Glass Roof - Tinted
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps - LED
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Heated Seats - 1st Row
Heated Seats - 2nd Row
Internet Connectivity via Sim Preparation
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Keyless Start - Remote/Keyless via App - Internet Dependant
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Look - Seats
Memory Pack - Driver (most vehicle electrics)
Multi-function Control Screen - Colour
Park Brake - Electric
Parking Assist - Graphical Display
Power - Boot/Tailgate
Power Door Mirrors - Anti Glare
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Door Mirrors - with Memory
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front & Rear
Power Windows - Remote Control Open/Close
Radio - Analogue
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Remote Connectivity via App
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Height Adjustable Driver
Seat - Height Adjustable Passenger
Seats - 2nd Row Split Fold
Smart Device App Display/Control
Speed Limiter
Steering Wheel - Heated
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Subwoofer
Suede Look - Interior Inserts
Telematics - Auto Emergency Response Call Ability
USB Socket(s) - Charging
Video Player
Voice Recognition
Warning - Pedestrian Audible for Silent Vehicles
Warning - Seatbelt Reminder
Warning - Speed Alert
Wireless Charging - Compatible Devices
Woodgrain - Inserts
Standard Features
12 Volt Power Outlet
335mm Rear Brakes
355mm Front Brakes
Five Seat Interior
Anti-lock Braking
Active High Beam Control
Autonomous Emergency Braking
Auto Pilot
Automatic Tailgate
19 Inch Alloy Wheels
Black Interior
Blind Spot Warning
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Caraoke
Centre Console Storage Box with Lid
Cloth Headlining
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Capacitive Touch Screen 15.0 inch
Digital Audio Broadcast Radio
Dog Mode
Driver Seat Profile
Electric Motor
Exterior Mirrors - Auto Dimming
Electric Parking Brake
Electric Power Steering
Electronic Stability Control
Forward Collision Warning
Fog Lights - Rear
Head Airbags - Front Seats (side)
Handsfree Mobile Communication
Heated Front Seats
High Power Charger
Heated Rear Seats
Heated Steering Wheel
Engine Immobiliser
Immersive Sound
Interior Wood Trim
Keyless Entry
Lane Departure Warning
LED Headlights
Lithium-ion Battery
LTE Communication Module
Mobile App Remote Functionality
Music Streaming
On-board Charger - AC 11KW
360 Degree Park Distance Control
Power Front Seat Driver 12 Way with Memory
Power Mirrors With Heated & Folding
Power Mirrors With Memory
Power Rear Seats 8 Way with Memory
Pelvis Side Airbags
Power Windows With One-Touch Operation
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Satellite Navigation
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Side Collision Avoidance
Split Fold Rear Seat
Speed Limit Warning
Software Updates
Sentry Security System & Dashcam
Standard Connectivity
Traction Control System
Tesla Arcade
Tesla Theatre
Tinted Glass Roof with Solar Protection
Upholstery - Premium
USB Input Socket
USB-C Input Socket/s
Ventilated Front Disc Brakes
Ventilated Rear Disc Brakes
Voice Recognition System
Wi-Fi Hotspot
Wireless Phone Charge
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD16462, Prestige Direct, (02) 7908 8135, 19 Whiting Street, Artarmon, 2064 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 255/45 R19 1 |
| Front rim size | 9.5Jx19 |
| Rear tyre size | 255/45 R19 1 |
| Rear rim size | 9.5Jx19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 0 |
| Number of cylinders | |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Independent Double Wishbone |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Electric |
| Fuel tank capacity | 0.00 |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 0 |
| Maximum torque | 330 @ - RPM |
| Maximum power (kW) | 220 @ - RPM |
| CO2 level (g/km) | 0.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1624mm x 1978mm x 4750mm |
| Ground clearance unladen | 167 mm |
| Wheelbase | 2890 mm |
| Kerb weight | 1778 kg |
| Turning circle | 12.10 m |
| Rear track | 1636 mm |
| Front track | 1636 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Tesla |
| Model | Model Y |
| Variant | Rear-Wheel Drive |
| Series | My24 |
| Warranty when new (months) | 48 |
| Warranty when new (kms) | 80,000 |
| Service interval (months) | 0 |
| Service interval (kms) | 0 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD16462, Prestige Direct, (02) 7908 8135, 19 Whiting Street, Artarmon, 2064 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!