Seller Comments
2025 BYD ATTO 1 Essential

Seller Comments
2025 BYD ATTO 1 Essential
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 2,075km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Hatch, 4 Doors, 4 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | - |
| Fuel type | Electric |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | 904OX4 |
| Rego expiry | 23 Dec 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3726088, Zooper Cars Townsville, (07) 4401 8352, 52 Duckworth Street, Garbutt, 4814 QLD.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
4 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adaptive Speed Limiter - Road Sign Recognition
Adjustable Steering Col. - Tilt only
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond - Climate Control with Remote Start
Audio - Aux Input USB Socket
Bluetooth System
Brakes - Regenerative
Camera - Rear Vision
Central Locking - Remote/Keyless
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - Forward
Collision Warning - VRU
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cross Traffic Alert - Front
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Daytime Running Lamps - LED
Demister - Rear Windscreen with Timer
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Headlamps - Halogen
Headlamps - See me home
Hill Holder
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Look - Seats
Leather Look - Steering Wheel
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Remote Connectivity via App
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelts - Lap/Sash for 4 seats
Seats - 2nd Row Split Fold
Side Door Exit Warning
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Android Auto Wireless
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Smart Device Integration - Apple Carplay Wireless
Speed Zone Reminder - Road Sign Recognition
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Tail Lamps - LED
Telematic - Preparation/Ability
Tyre Pressure Monitoring - with logging/display
Tyre Repair Kit
USB Socket(s) - Charging
Voice Recognition
Warning - Seatbelt Reminder
Wheel Covers - Full
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Apple Car Play
Adaptive Cruise Control
Autonomous Emergency Braking
Automatic Hold Function
Antenna - Roof-mounted Shark Fin type
Android Auto
Brake Energy Regeneration
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags - Front
Curtain Airbags - Rear
Cruise Control
Charging Cable - Mode 2
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Digital Audio Broadcast Radio
Driver Mode Selection
Daytime Running Lights - LED
Display Screen 10.1 Inch
Electronic Brake Force Distribution
Emergency Lane Keep Assist
Exterior Mirrors - Heated
Electronic Stability Control
Forward Collision Warning
Follow Me Home Lighting
Full LED Tail Lights
Halogen Headlights
Instrument Cluster Display - 7.0 Inch
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Start
Lane Departure Assist
LED Interior Lighting
Multi-function Steering Wheel
Multi-media System with 10.1 inch Touch Screen
Over-the-air-updates
Parking Distance Control Rear
Power Exterior Mirrors - Heated
Reversing Camera
Rear View Mirror - Manual Dimming
Side Airbags
Seatbelts - Reminder for All Seats
Speed Limiting Device
Sound System with 4 Speakers
Steel Wheels
Traction Control System
Tyre Pressure Monitoring System
Tyre Repair Kit
Traffic Sign Recognition
USB Input Socket
Vehicle to Load Charging
Voice Control
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3726088, Zooper Cars Townsville, (07) 4401 8352, 52 Duckworth Street, Garbutt, 4814 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 4 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 175/65 R15 |
| Front rim size | 5Jx15 |
| Rear tyre size | 175/65 R15 |
| Rear rim size | 5Jx15 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 0 |
| Number of cylinders | |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Torsion Beam |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Solid |
| Fuel type | Electric |
| Fuel tank capacity | 0.00 |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 0 |
| Maximum torque | 175 @ - RPM |
| Maximum power (kW) | 65 @ - RPM |
| CO2 level (g/km) | 0.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1590mm x 1720mm x 3990mm |
| Ground clearance unladen | 150 mm |
| Wheelbase | 2500 mm |
| Kerb weight | 1294 kg |
| Turning circle | 9.90 m |
| Rear track | 1483 mm |
| Front track | 1550 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | BYD |
| Model | Atto 1 |
| Variant | Essential |
| Series | Eqe |
| Warranty when new (months) | 72 |
| Warranty when new (kms) | 150,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 20,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Light Up To 30K |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3726088, Zooper Cars Townsville, (07) 4401 8352, 52 Duckworth Street, Garbutt, 4814 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!