Seller Comments
Family Owned Business Est 1985
Free 3 Year Warranty
Full Car History Report Available and Clear of All Titles
NSW Registered
All Cars Mechanically Workshop Tested
Automatic

Seller Comments
Family Owned Business Est 1985
Free 3 Year Warranty
Full Car History Report Available and Clear of All Titles
NSW Registered
All Cars Mechanically Workshop Tested
Automatic

| Kilometres | 175,178km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Auto Activematic |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.3 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | BEK36E |
| Rego expiry | 30 Oct 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD19022, Tony Lahood Motors Lidcombe, (02) 7908 8187, 40 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
Optional Extras
17" Alloy Wheels
7 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control
Air Conditioning - Pollen Filter
Antenna - in Rear Glass
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - MP3 Decoder
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Colour - Grille
Body Kit - Lower (skirts, F & R Aprons)
Body Side Mouldings - Colour Coded
Brake Assist
CD Stacker - 6 disc In Dash/Cabin
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Door Handles - Exterior
Chrome Door Handles - Interior
Chrome Exhaust Tip(s)
Chrome Interior highlights
Clock - Digital
Control - Electronic Stability
Control - Traction
Courtesy Lamps - in Doors Front
Cruise Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers with Memory
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front
Footrest - Drivers
Headrests - Active 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Illuminated - Key Ignition Barrel/Surround
Illuminated - Switch Panel (Window/ Locking)
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Intermittent Wipers - Variable
Leather Hand Brake Lever
Leather Steering Wheel
Leather Trim (Incl. Seats, inserts)
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Metallic Finish Centre Stack/ HVAC
Metallic Finish Instrument Surrounds
Metallic Finish Interior Inserts
Metallic Finish Switch Panel
Multi-function Steering Wheel
Pedals - Sports
Power Door Mirrors
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Premium Sound System
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatback Pocket - Front Passenger Seat
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Full Size Steel
Speed Dependant Wipers
Spoiler - Rear
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Storage Compartment - in Dash
Subwoofer
Sunglass Holder
Sunroof - Electric
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Tacho
Trip Computer
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
17 Inch Alloy Wheels
Body Kit
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Dynamic Stability Control
Electronic Brake Force Distribution
Fog Lights - Front
Head Airbags
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Power Front Seat Driver
Power Mirrors
Power Steering
Power Sunroof
Power Windows
Rear Spoiler
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Side Front Air Bags
Premium Sound System
Trip Computer
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD19022, Tony Lahood Motors Lidcombe, (02) 7908 8187, 40 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 215/45 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 215/45 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2261 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Coil Spring;Double Wishbone;Hydraulic Shock Absorber;Macpherson S |
| Rear suspension | Coil Spring;Hydraulic Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 64.00 |
| Fuel consumption | 8.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 207 @ 4000 RPM |
| Maximum power (kW) | 122 @ 6500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 212.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1435mm x 1780mm x 4670mm |
| Ground clearance unladen | 127 mm |
| Wheelbase | 2675 mm |
| Kerb weight | 1427 kg |
| Turning circle | 10.80 m |
| Rear track | 1540 mm |
| Front track | 1540 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mazda |
| Model | 6 |
| Variant | Classic Sports |
| Series | Gg My07 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD19022, Tony Lahood Motors Lidcombe, (02) 7908 8187, 40 Parramatta Road, Lidcombe, 2141 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!