Seller Comments
Strong performance alongside everyday practicality. Reliable, powerful and ready to drive. We have over 100 cars in stock, come on by and we'll be happy to help.

Seller Comments
Strong performance alongside everyday practicality. Reliable, powerful and ready to drive. We have over 100 cars in stock, come on by and we'll be happy to help.

| Kilometres | 388,580km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $5,490 |
| Transmission | Manual |
| Body type | Ute Tray, 2 Doors, 2 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.5 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 9.80 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | S789BBV |
| Rego expiry | - |
| VIN | MNALMAE30EW170030 |
| Stock No | S789BBV |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
4 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio - Input for iPod
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Control - Electronic Stability
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cruise Control
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Headlamps Automatic (light sensitive)
Hill Holder
Mudflaps - front
Mudflaps - rear
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors
Power Windows - Front only
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Seat - Front Bench 3st
Trim - Cloth
Vented - Guards Front
Vinyl - Cabin Floor
Voice Recognition
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Dynamic Stability Control
Dusk Sensing Headlights
Hill Holder
Engine Immobiliser
Mobile Phone Connectivity
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows Front
Radio CD with 2 Speakers
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
Comfort
| Seating capacity | 2 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 215/70 R16 |
| Front rim size | 6.5x16 |
| Rear tyre size | 215/70 R16 |
| Rear rim size | 6.5x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2488 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Coil Spring;Double Wishbone;Hydraulic Double Acting Shock Absorbe |
| Rear suspension | Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 80.00 |
| Fuel consumption | 9.80 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 226 @ 4500 RPM |
| Maximum power (kW) | 122 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 235.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1703mm x 1850mm x 5110mm |
| Ground clearance unladen | 201 mm |
| Wheelbase | 3220 mm |
| Kerb weight | 1486 kg |
| Turning circle | 12.00 m |
| Rear track | 1590 mm |
| Front track | 1590 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Ranger |
| Variant | Xl 2.5 (4X2) |
| Series | Px |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X2 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 178523, Somerton Car Sales, (08) 7160 3906, 333 Main South Road, Morphett Vale, 5162 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!