Seller Comments
2010 Suzuki SX4 AWD GY MY10

Seller Comments
2010 Suzuki SX4 AWD GY MY10
| Kilometres | 146,986km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Manual |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.60 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / - |
| Registration | DQ13UB |
| Rego expiry | 26 Aug 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD20607, Coffs Harbour Motorworld, (02) 5632 4291, 307 Pacific Hwy, Coffs Harbour, 2450 NSW.
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Air Conditioning
Brake Assist
Central Locking Remote Control
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Engine Immobiliser
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 8 Speakers
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD20607, Coffs Harbour Motorworld, (02) 5632 4291, 307 Pacific Hwy, Coffs Harbour, 2450 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 205/60 R16 |
| Front rim size | 6x16 |
| Rear tyre size | 205/60 R16 |
| Rear rim size | 6x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1995 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Torsion Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 45.00 |
| Fuel consumption | 7.60 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 190 @ 4000 RPM |
| Maximum power (kW) | 112 @ 6200 RPM |
| CO2 level (g/km) | 178.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1605mm x 1755mm x 4135mm |
| Ground clearance unladen | 175 mm |
| Wheelbase | 2500 mm |
| Kerb weight | 1285 kg |
| Turning circle | 10.00 m |
| Rear track | 1495 mm |
| Front track | 1500 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Suzuki |
| Model | SX4 |
| Variant | Awd |
| Series | Gy My10 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD20607, Coffs Harbour Motorworld, (02) 5632 4291, 307 Pacific Hwy, Coffs Harbour, 2450 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!