Seller Comments
Lovely car in everyway! Looks and drives excellent. With FULL SERVICE HISTORY Comes with RWC , REG and 1 year extended warranty. for more info call George on [Use platform contact options to connect with the dealer].

Seller Comments
Lovely car in everyway! Looks and drives excellent. With FULL SERVICE HISTORY Comes with RWC , REG and 1 year extended warranty. for more info call George on [Use platform contact options to connect with the dealer].

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 95,340km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 7 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.4 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 9.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / Black |
| Registration | 1GV3MV |
| Rego expiry | 14 May 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6170, Blue Star Motors, (03) 4309 4684, 218 Main Street, Bacchus Marsh, 3340 VIC.
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Air Conditioning
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
Aux/USB Input Socket
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Bluetooth Connectivity
Cruise Control
Centre Courtesy/Dome Light(s)
Chrome Exhaust Tip(s)
Cup Holders - Front and Rear
Coat Hanger/Hook(s)
Centre Console Box - Multi-Purpose
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Child Seat - Isofix Anchorage System
Cloth Trim
Digital Clock
Door Pockets - Front AND Rear
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Exterior Mirrors - Heated
Electric Parking Brake
Electronic Stability Program
Grab Handles - Front and Rear
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Hill Descent Control
Hill Holder
Headlights On Warning
High Mounted Rear Stop Light
Illuminated - Entry/Exit With Delayed Fade
Instrument Panel Light Dimmer
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Keyless Entry & Start
Luggage/Cargo Area Light(s)
Leather Steering Wheel
Multi Function Steering Wheel
MP3 Compatible CD Player
Mobile Phone Connectivity
MAP/Reading Lights - Front
Parking Distance Control Rear
Power Mirrors with Indicators
Power Steering
Power Windows
Rear Centre Armrest
Remote Boot/Hatch Release
Radio CD with 4 Speakers
Remote Fuel Lid Release
Rollover Mitigation System
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Storage Compartment - IN Dash
Side Front Air Bags
Split Fold Rear Seat
Sunglass Holder
Automatic/Self Levelling Suspension
Seatback Pockets - Front Seats
Side Rear Air Bags
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Trip Computer
Traction Control System
Tyre Repair Kit
Third Row Seats
Tinted Windows
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6170, Blue Star Motors, (03) 4309 4684, 218 Main Street, Bacchus Marsh, 3340 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 7 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/65 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 235/65 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2384 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 65.00 |
| Fuel consumption | 9.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 230 @ 4600 RPM |
| Maximum power (kW) | 123 @ 5600 RPM |
| CO2 level (g/km) | 214.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1727mm x 1849mm x 4673mm |
| Ground clearance unladen | 200 mm |
| Wheelbase | 2707 mm |
| Kerb weight | 1810 kg |
| Turning circle | 11.90 m |
| Rear track | 1576 mm |
| Front track | 1569 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Holden |
| Model | Captiva |
| Variant | 7 Ls (Fwd) |
| Series | Cg My16 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 9 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6170, Blue Star Motors, (03) 4309 4684, 218 Main Street, Bacchus Marsh, 3340 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!