Seller Comments
*************2004 MAZDA 3 MAXX SEDAN*******
* Auto
* Power Sterr
* Air Con
* 6 x Air Bags
* Factory Sun Roof
* Alloy Wheels
* 1 Year Warranty and RWC

Seller Comments
*************2004 MAZDA 3 MAXX SEDAN*******
* Auto
* Power Sterr
* Air Con
* 6 x Air Bags
* Factory Sun Roof
* Alloy Wheels
* 1 Year Warranty and RWC
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 238,441km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $6,990 |
| Transmission | Auto Activematic |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 8.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | 2EC7ST |
| Rego expiry | 09 May 2026 |
| VIN | JM0BK10F100111429 |
| Stock No | 5301 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6910, ALPHAMOTIVE, (03) 8375 8785, 415 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
Optional Extras
16" Alloy Wheels
4 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Conditioning
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Side Mouldings - Colour Coded
Brake Assist
CD Stacker - 6 disc In Dash/Cabin
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Exhaust Tip(s)
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front
Headrests - Integrated 2nd Row
Intermittent Wipers
Metallic Finish Dash Board
Metallic Finish Interior Inserts
Multi-function Control Screen
Power Door Mirrors
Power Steering - Electric Assist
Power Steering - Speed Sensitive
Power Windows - Front & Rear
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seats - 2nd Row Split Fold
Side Skirts
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Spoiler - Rear
Tacho
Standard Features
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Air Conditioning
16 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Kit
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Cloth Trim
Electronic Brake Force Distribution
Fog Lights - Front
Head Airbags
Engine Immobiliser
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 4 Speakers
Rear Spoiler
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Side Front Air Bags
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6910, ALPHAMOTIVE, (03) 8375 8785, 415 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 205/55 R16 |
| Front rim size | 6.5x16 |
| Rear tyre size | 205/55 R16 |
| Rear rim size | 6.5x16 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1998 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Macpherson Strut |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 55.00 |
| Fuel consumption | 8.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 181 @ 4500 RPM |
| Maximum power (kW) | 104 @ 6500 RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1465mm x 1745mm x 4485mm |
| Ground clearance unladen | 121 mm |
| Wheelbase | 2640 mm |
| Kerb weight | 1205 kg |
| Turning circle | 10.40 m |
| Rear track | 1515 mm |
| Front track | 1530 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Mazda |
| Model | 3 |
| Variant | Maxx Sport |
| Series | Bk |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6910, ALPHAMOTIVE, (03) 8375 8785, 415 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!