Seller Comments
2025 Lexus ES ES300h Luxury Auto

Seller Comments
2025 Lexus ES ES300h Luxury Auto

| Kilometres | 5,500km |
| Seller type | Dealer: Demo |
| Price | - |
| Transmission | Electronic CVT |
| Body type | Sedan, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2.5 L |
| Fuel type | Premium Unleaded/Electric |
| Fuel consumption | 4.80 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | LEXUS12 |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 2009, Lexus of Adelaide, (08) 7140 1021, 164 West Terrace, Adelaide, 5000 SA.
Optional Extras
10 Speaker Stereo
17" Alloy Wheels
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Knee Passenger
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Airbags - Side for 2nd Row Occupants (rear)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Sensor for Humidity
Air Conditioning - Sensor for Pollutants
Alarm
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Audio Decoder - WMA
Audio - MP3 Decoder
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Bonnet - Active Safety
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Brakes - Regenerative
Camera - Rear Vision
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Clock - Analogue
Collision Mitigation - Emergency Steering Assist
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Reversing
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Traction
Cross Traffic Alert - Front
Cruise Control - Distance Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Digital Instrument Display - Partial
Digital Sound Processing
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Door Pockets - 1st row (Front)
Door Pockets - 2nd row (rear)
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Electric Seat - Passenger
Engine Immobiliser
Engine - Stop Start System (When at idle)
Floor Mats
Footwell Lamps - Front
Footwell Lamps - Rear
Gear Shift Paddles behind Steering Wheel
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Corner (Fixed)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Information Display - Head Up
Keyless Card - with remote entry
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Gear Knob
Leather Look - Seats
Leather Steering Wheel
Lighting - Exterior Side
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors - Anti Glare
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Remote Boot/Hatch Release
Remote Fuel Lid Release
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Standard Features
Additional 12 Volt Socket/s
12 Volt Power Outlet
21MM Multi Media System
281mm Rear Brakes
305mm Front Brakes
Five Seat Interior
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Airbag - Knee Passenger
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Active High Beam Control
Autonomous Emergency Braking
Active Noise Cancelling
Antenna - Roof-mounted Shark Fin type
Android Auto
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Black Film Ornamentation
Bi-LED Headlights
Blind Spot Monitoring
Curtain Airbags
Convex Mirror Left Side
Convex Mirror Right Side
Cornering Lamps
Cyclist Recognition
Digital Audio Broadcast Radio
Dynamic Cruise Control
Daytime Running Lights
Easy Access System - Steering Wheel Only
ECO Mode
Electric Motor
Electric Parking Brake
Electric Power Steering
Emergency Steering Assist
EV Mode
First Aid Kit
Glovebox Wallet
Heated Front Seats
Humidity Sensor
Hill Start Assist
Head Up Display
Hybrid Drive System
Instrument Cluster Display - 7.0 Inch
Engine Immobiliser
Intersection Crossing Assist
Lexus Connected Services
Lane Departure Alert
Leather Gear Knob
Lexus Safety System 2+
Leather Steering Wheel
Lane Trace Assist
Multi-media System with 12.3 inch Touch Screen
Moonroof Tilt & Slide
Nanoe X
Navigation System
Nuluxe Interior Trim
Nickel Metal Hydride Battery
Normal Mode
Power Adjustable Steering Column
Pre-Collision Braking
Parking Distance Control Front & Rear
Paddle Shifters on Steering Wheel
Pedestrian Recognition
Parking Support Brake
Power Lumbar Support Driver 2-way
Power Lumbar Support Passenger 2-way
Power Mirrors With Folding
Permanent Magnet Motor
Pre-collision Systems
Power Front Seats 10 Way
Pop Up Bonnet
Radar Cruise Control
Rear Privacy Glass - Rear & Side Windows
Rear Spoiler
Road Sign Assist
Rear Seat Reminder
Rain Sensing Wipers
Rear View Mirror - Auto Dimming
Side Airbags - 2nd Row Seats side
Side Airbags - Front Seats side
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Smart Key Card
Synthetic Leather Trim
Sports Mode
Sound System with 10 Speakers
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
TFT Instrument Cluster
Tyre Pressure Loss Warning System
USB Input Socket
USB-C Input Socket/s
Valet Pack
Ventilated Front Disc Brakes
Wireless Apple Car Play
Wireless Device Charger
Warning Triangle
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 2009, Lexus of Adelaide, (08) 7140 1021, 164 West Terrace, Adelaide, 5000 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 215/55 R17 9 |
| Front rim size | 7.5Jx17 |
| Rear tyre size | 215/55 R17 9 |
| Rear rim size | 7.5Jx17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2487 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Trailing Wishbone |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded/Electric |
| Fuel tank capacity | 50.00 |
| Fuel consumption | 4.80 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 221 @ 3600 RPM |
| Maximum power (kW) | 131 @ 5700 RPM |
| CO2 level (g/km) | 109.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1445mm x 1865mm x 4975mm |
| Ground clearance unladen | 158 mm |
| Wheelbase | 2870 mm |
| Kerb weight | 1740 kg |
| Turning circle | 11.60 m |
| Rear track | 1610 mm |
| Front track | 1600 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Lexus |
| Model | ES300H |
| Variant | Luxury (Hybrid) |
| Series | Axzh10R |
| Warranty when new (months) | 48 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Medium From 60K |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 2009, Lexus of Adelaide, (08) 7140 1021, 164 West Terrace, Adelaide, 5000 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!