Seller Comments
2025 GWM Haval H7 Vanta Hybrid Auto 2WD

Seller Comments
2025 GWM Haval H7 Vanta Hybrid Auto 2WD

| Kilometres | - |
| Seller type | Dealer: New In Stock |
| Price | - |
| Transmission | - |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.5 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol/Electric |
| Fuel consumption | 5.70 L / 100 km |
| Colour ext / int | Orange / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 291097, Adelaide City GWM Haval, (08) 7160 3862, 1 Port Road, Thebarton, 5031 SA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
8 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Rear
Ambient Lighting - Interior
Audio - Aux Input USB Socket
Blind - Rear Manual
Blind Spot Sensor
Blind Spot with Active Assist
Bluetooth System
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Body Side Mouldings
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Brakes - Regenerative
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Carbon Fibre Look - Interior Highlights
Cargo Cover
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Collision Mitigation - Emergency Steering Assist
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Post Collision Steer/Brake
Collision Mitigation - Reversing
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - Forward
Collision Warning - VRU
Control - Corner Braking
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Pedestrian Avoidance with Braking
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Control - Trailer Sway
Cross Traffic Alert - Front
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - Lead Vehicle Start Active Assist
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Daytime Running Lamps
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
Electric Seat - Drivers
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger
Fog Lamps - Active (Cornering/steering)
Fog Lamps - Front
Fog Lamp/s - Rear
Glass Roof - with Power Blind
Gloss Finish Window Surrounds - Exterior
Grab Handle - Passengers Side
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Information Display - Head Up
Laminated Side Windows
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Launch Control
Leather Seats - Partial
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assistance - Automated Steering
Parking Assist - Graphical Display
Power Door Mirrors
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Door Mirrors - with Memory
Power Steering
Power Steering - Electric Assist
Power - Tailgate/Boot (Hands Free Operation)
Power Windows - Front & Rear
Radio - Analogue
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Roof Rails
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Climate Control - 2 Zone
Dual Front Airbags Package
Anti-Lock Braking
Apple CAR Play
Adaptive Cruise Control
Autonomous Emergency Braking
Acoustic Glass - Front
Ambient Lighting
Automatic Parking Assistant
Antenna - Roof-Mounted Shark Fin Type
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Android Auto
Brake Assist
Brake Override System
Blind Spot Detection
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Central Airbag
Cabin Lighting
Cargo Cover
Child Proof Rear Door Locks
Child Presence Detection
Child Seat - Isofix Anchorage System
Cyclist Recognition
Digital Audio Broadcast Radio Plus
Dash CAM Preparation
Distraction Warning
Door Opening Warning
Drowsiness Warning
Daytime Running Lights
ECO Mode
Emergency Lane Keep Assist
Exterior Mirrors With Indicators
Electric Parking Brake
Electronic Stability Control
Extra USB Socket/S
Forward Collision Warning
FOG Lights - Front With Cornering Function
Fog Lights - Rear
Follow ME Home Lighting
Headlights - Auto On/Off Function
Hill Descent Control
HD Touch Screen
Heated Front Seats
Headlights - Manual Levelling
Hill Start Assist
High Mounted Rear Stop Light - LED
Heated Steering Wheel
Head Up Display
Instrument Cluster Display - 12.3 Inch
Engine Immobiliser
Intelligent Cornering Control
Intelligent Dodge
Leather Accented Upholstery
Launch Assist
Lane Change Assist
Lane Centering Function
Luggage/Cargo Area Light/S
Lane Departure Warning
LED Headlights
Lane Keeping Assist
Multi-Function Steering Wheel
Microfibre Leather Steering Wheel
Normal Mode
Push Button Start
Parking Distance Control Front & Rear
Power Lumbar Support Driver Seat
Pedestrian Recognition
Power Front Seat Driver 8 WAY With Memory
Power Mirrors With Heated & Folding
Power Mirrors With Memory
Power Front Seat Passenger 4 WAY
Power Sunshade - Roof Panel
Power Windows - Auto UP/Down
Power Windows - Anti-Trap
Radio AM/FM
Rear AIR Vents
Rear Cross Traffic Alert & Braking
Rear Collision Warning
Roof Rails
Roll Movement Intervention
Rear Privacy Glass
Rear Spoiler
Rear Sunshade Blinds
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Wiper/Washer
Side Airbags - Front Seats Side
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Load Limiters Rear Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Secondary Collision Mitigation
Speed Sensing Auto Door Lock
Split Fold Rear Seat
Smart KEY
Smart Keyless Entry
Sports Mode
Smart Entry - Tailgate
Snow Mode
Seatbelt Pretensioner
Panoramic Sunroof
Sound System with 8 Speakers
Steering Mode Adjustment
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Transparent Chassis Function
Traction Control System
Traffic JAM Assist
Tyre Repair Kit
Traffic Sign Recognition
TOP View Camera (360 Degree)
Upholstery - Black
Ventilated Front Seats
Wireless Device Charger
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 291097, Adelaide City GWM Haval, (08) 7160 3862, 1 Port Road, Thebarton, 5031 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/60 R19 |
| Front rim size | 7.0Jx19 |
| Rear tyre size | 235/60 R19 |
| Rear rim size | 7.0Jx19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1499 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol/Electric |
| Fuel tank capacity | 61.00 |
| Fuel consumption | 5.70 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 230 @ 1500 RPM |
| Maximum power (kW) | 110 @ 5500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 131.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1780mm x 1908mm x 4705mm |
| Ground clearance unladen | 210 mm |
| Wheelbase | 2810 mm |
| Kerb weight | 1810 kg |
| Turning circle | 11.70 m |
| Rear track | 1640 mm |
| Front track | 1641 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | GWM |
| Model | Haval H7 |
| Variant | Vanta Hybrid (2Wd) |
| Series | B16 |
| Warranty when new (months) | 84 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 0 |
| Service interval (kms) | 0 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 291097, Adelaide City GWM Haval, (08) 7160 3862, 1 Port Road, Thebarton, 5031 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!