Seller Comments
*****************82004 AUDI S-LINE CONVERTIBLE****************
* Auto
* V6 3.0 Litre Petrol Motor
* Air Con
* Alloys
* Front & Side Air Bags
* RWC & ! Years Warranty

Seller Comments
*****************82004 AUDI S-LINE CONVERTIBLE****************
* Auto
* V6 3.0 Litre Petrol Motor
* Air Con
* Alloys
* Front & Side Air Bags
* RWC & ! Years Warranty
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 161,718km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $7,990 |
| Transmission | CVT Multitronic |
| Body type | Convertible, 2 Doors, 4 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 3 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 10.50 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | VAT061 |
| Rego expiry | 05 May 2026 |
| VIN | WAUZZZ8H14K018896 |
| Stock No | 5294 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6910, ALPHAMOTIVE, (03) 8375 8785, 415 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
Optional Extras
17" Alloy Wheels
9 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Armrests - Front (Driver & Passenger)
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Burr Walnut Trim
CD Stacker - 6 disc In Dash/Cabin
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Interior highlights
Continuously Variable Transmission
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seat - Drivers
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger
Electric Seat - Passenger with Memory
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Front
Headlamps - See me home
Headlamps - Xenon (Low beam only)
Headlamp Washers
Headrests - Integrated 2nd Row
Heated Seats - 1st Row
Intermittent Wipers - Variable
Leather Seats
Leather Steering Wheel
Multi-function Steering Wheel
On-board Computer
Power Door Mirrors - Heated
Power Door Mirrors - with Memory
Power Roof - Soft
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Roll Bar
Seatbelt - Load Limiters 1st Row (Front)
Seatbelt - Load Limiters 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seat - Driver with Electric Lumbar
Seat - Passenger with Electric Lumbar
Sports Seats - 1st Row (Front)
Suspension - Sports
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Electronic Stability Program
Electric Top
Fog Lights - Front
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Multi-function Steering Wheel
Parking Distance Control Rear
Power front seats
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 9 Speakers
Side Front AirBags
Sports Suspension
Trip Computer
Traction Control System
Wood Grain Trim
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6910, ALPHAMOTIVE, (03) 8375 8785, 415 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 4 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 235/45 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 235/45 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2976 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | 4 Links;Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Upper And Lower Wish |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 70.00 |
| Fuel consumption | 10.50 L / 100 km |
| Valve gear type | 30 |
| Maximum torque | 290 @ 3200 RPM |
| Maximum power (kW) | 160 @ 6300 RPM |
| CO2 level (g/km) | |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1391mm x 1777mm x 4573mm |
| Ground clearance unladen | 120 mm |
| Wheelbase | 2654 mm |
| Kerb weight | 1620 kg |
| Turning circle | 11.10 m |
| Rear track | 1523 mm |
| Front track | 1523 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Audi |
| Model | A4 |
| Variant | Cabriolet |
| Series | B6 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Sports |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 6910, ALPHAMOTIVE, (03) 8375 8785, 415 Maroondah Highway, Ringwood, 3134 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!