Seller Comments
THIS VEHICLE WILL BE UP FOR AUCTION IN THE NEXT 7 DAYS / PLEASE ENQUIRE FOR GUIDE PRICE, AUCTION TIME AND DATE

Seller Comments
THIS VEHICLE WILL BE UP FOR AUCTION IN THE NEXT 7 DAYS / PLEASE ENQUIRE FOR GUIDE PRICE, AUCTION TIME AND DATE

| Kilometres | 158,343km |
| Seller type | Dealer: Auction |
| Price | - |
| Transmission | Auto Dual Clutch |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.2 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 5.60 L / 100 km |
| Colour ext / int | Blue / - |
| Registration | EBN49R |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD29, Auto Auctions, (02) 7908 9003, 682 Woodville Road, Guildford, 2161 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
8 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Sensor for Pollutants
Ambient Lighting - Interior
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Brake Assist
Camera - Rear Vision
Central Locking - Once Mobile
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Door Handles - Exterior
Chrome Exhaust Tip(s)
Chrome Window Surrounds - Exterior
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Warning - Forward
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Park Distance Side
Cruise Control - Distance Control
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Digital Instrument Display - Partial
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Fog Lamp/s - Rear
Gloss Finish Inserts
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - See me home
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Heated Seats - 1st Row
Hill Holder
Illuminated - Entry/Exit with Fade
Illuminated Vanity Mirror for Front Passenger
Keyless Card - with remote entry
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Lane Departure Warning
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Lighting - Exterior Side
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Map/Reading Lamps - for 2nd Row
Metallic Finish Door Mirrors
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assistance - Automated Steering
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Windows - Front & Rear
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Scuff Plates (on door sills)
Seat - Drivers Lumbar Adjustment Manual
Seat - Height Adjustable Driver
Seat - Height Adjustable Passenger
Seats - 2nd Row Split Fold
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Speed Limiter
Sports Seats - 1st Row (Front)
Starter Button
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Suede Look - Seats Partial
Sunroof - Electric
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirror for Driver
Tail Lamps - LED
Trim - Cloth
Trip Computer
Tyre Pressure Monitoring - with logging/display
Voice Recognition
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-Lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Active High Beam Control
Apple CAR Play
Adaptive Cruise Control
Advance Emergency Braking System
Aerodynamic Pack
Automatic Proximity Locking/Unlocking
AIR Quality Sensor
Automatic Stop/Start
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Alcantara Trim
Android Auto
Auxiliary Input Socket
17 Inch Alloy Wheels
Blind Spot Warning
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Centre Console Box With Sliding Armrest
Cruise Control Intelligent/Active
Chrome Exterior Door Handles
Chrome Exhaust Tip(s)
Carbon Fibre Roof Spoiler
Cup Holders - Rear Seats
Central Locking Remote Control
Chrome Sill Guards - Front
Child Seat - Isofix Anchorage System
Chrome Surround - Exterior Side Windows
Driver Lumbar Support
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Driver Seat Height Adjustable
Emergency Brake Assist
Electronic Brake Force Distribution
ECO Mode
Electric Parking Brake
Electronic Stability Control
Extra USB Socket
Following Distance Indicator
Fog Lights - Rear
Headrests - Adjustable Rear Seats
Headlights Follow ME Home Function
Heated Front Seats
Hill Start Assist
Engine Immobiliser
Lane Departure Warning
LED Indicators
LED Interior Lighting
LED Rear Daytime Running Lights
Leather Gear Knob
Leather Steering Wheel
Multi Function Control Screen
Multi Function Display
Multi Media Pack
Navigation System
ONE Touch Directional Indicators
Park Assist
Painted Grille
Push Button Start
Parking Distance Control Front & Rear
Parking Distance Control Side
Personal Profile
Power Mirrors With Heated & Folding
Power Mirrors with Indicators
Powered Panoramic Sunroof
Passenger Seat Height Adjustable
Power Windows With ONE-Touch Operation
Power Windows Anti-Trap
Rear Centre Armrest
R-Link 2
Rear Privacy Glass
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror Auto Dimming
Side Airbags - Front Seats (side)
Seatbelts - Reminder for All Seats
Speed Sensing Auto Door Lock
Special Paint Finish Exterior Mirrors
Split Fold Rear Seat
Special Identifying Badging
Smart KEY Card
Sport Seats
Panoramic Sunroof Sliding
Sound System with 8 Speakers
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Spare Wheel 17 Inch
Thorax Airbag(s)
Tyre Pressure Monitoring System
USB Input Socket
Welcome Lights
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD29, Auto Auctions, (02) 7908 9003, 682 Woodville Road, Guildford, 2161 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 205/50 R17 |
| Front rim size | 7x17 |
| Rear tyre size | 205/50 R17 |
| Rear rim size | 7x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1198 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Not Sufficient Data |
| Rear suspension | Not Sufficient Data |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 50.00 |
| Fuel consumption | 5.60 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 205 @ 2000 RPM |
| Maximum power (kW) | 97 @ 4500 RPM |
| CO2 level (g/km) | 125.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1438mm x 1814mm x 4359mm |
| Ground clearance unladen | 119 mm |
| Wheelbase | 2670 mm |
| Kerb weight | 1265 kg |
| Turning circle | 11.20 m |
| Rear track | 1577 mm |
| Front track | 1574 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Renault |
| Model | Megane |
| Variant | Gt-Line |
| Series | Xfb-Bfb My19 |
| Warranty when new (months) | 60 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 30,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD29, Auto Auctions, (02) 7908 9003, 682 Woodville Road, Guildford, 2161 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!