Seller Comments
2025 Chery E5 Ultimate Auto MY25

Seller Comments
2025 Chery E5 Ultimate Auto MY25

| Kilometres | 10km |
| Seller type | Dealer: Demo |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | - |
| Fuel type | Electric |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | FTH19W |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD10393, Chery Ryde, (02) 7908 9007, 603 Victoria Rd, Ryde, 2112 NSW.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
18" Alloy Wheels
8 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adaptive Speed Limiter - Road Sign Recognition
Adjustable Steering Col. - Tilt & Reach
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Air Conditioning - Pollen Filter
Air Conditioning - Rear
Alarm
Ambient Lighting - Interior (User Configurable)
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Bottle Holders - 1st Row
Bottle Holders - 2nd Row
Brake Assist
Brake Emergency Display - Hazard/Stoplights
Brakes - Regenerative
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Cargo Cover
Central Locking - Key Proximity
Chrome Interior highlights
Collision Mitigation - Forward (High speed)
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Post Collision Steer/Brake
Collision Mitigation - Reversing
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - Forward
Collision Warning - Rearward
Collision Warning - VRU
Control - Electronic Stability
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Rollover Stability
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - Lead Vehicle Start Active Assist
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Digital Instrument Display - Full
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electric Seats - 1st Row (Front)
Engine Immobiliser
Fog Lamps - Active (Cornering/steering)
Fog Lamps - Front LED
Fog Lamp/s - Rear LED
Gloss Finish Window Surrounds - Exterior
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Heated Seats - 1st Row
Heated Seats - 2nd Row
Hill Holder
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
In-Car Voice System
Independent Front Suspension
Independent Rear Suspension
Interior - Contrasting Stitching
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Laminated Side Windows
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Look - Inserts in Doors
Leather Look - Seats
Leather Look - Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Power - Boot/Tailgate
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Power Windows - Remote Control Open/Close
Radio - Analogue
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Rear Wiper/Washer
Roof Rails
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seatbelt - Pretensioners 2nd Row(Rear Outer seats)
Seatbelts - Lap/Sash for 5 seats
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - 2nd Row Split Fold
Side Door Exit Warning
Smart Device App Display/Control
Smart Device Integration - Android Auto
Smart Device Integration - Android Auto Wireless
Smart Device Integration - Apple CarPlay
Smart Device Integration - Apple Carplay Wireless
Spare Wheel - Full Size Steel
Speed Zone Reminder - Road Sign Recognition
Spoiler - Rear Roof Mounted
Starter Button - Key/Fob Proximity
Steering Wheel - Heated
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Sunroof - Electric
Sunvisor - Illuminated Vanity Mirrors Dual
Tail Lamps - LED
Tyre Pressure Monitoring - with logging/display
USB Socket(s) - Charging
USB Socket(s) - Charging - Dash Cam
Voice Recognition
Warning - Driver Fatigue
Warning - Rear Cross Traffic (when reversing)
Warning - Seatbelt Reminder
Wireless Charging - Compatible Devices
Woodgrain - Centre Console
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Automatic Brake Hold
Apple Car Play
Alarm System/Remote Anti Theft
Acoustic Laminated Front Door Glass
Ambient Lighting - Colour
Antenna - Roof-mounted Shark Fin type
Adjustable Steering Column
Android Auto
18 Inch Alloy Wheels
Black Beltline
Bottle Holders - Front & Rear
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Cargo Cover
Cup Holders - Front & Rear
Charging Port AC - Type 2
Column Mounted Gear Shifter
Child Proof Rear Door Locks
Child Seat Anchor Points
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Digital Audio Broadcast Radio
ECO Mode
Electric Parking Brake
Extra USB Socket/s
Front Centre Armrest
Fog Lights - Front with Cornering Function
Fog Lights - LED
Follow Me Home Lighting
Headlights - Auto On/Off Function
Heated Front Seats
Heated Rear Seats
High Mounted Rear Stop Light - LED
Heated Steering Wheel
Instrument Cluster Display - 12.3 Inch
Engine Immobiliser
Keyless Entry
Luggage/Cargo Area Light/s
LED Headlights
LED Front Cabin Lights
Leather Seat Bolsters
Multi-media System with 12.3 inch Touch Screen
Normal Mode
Parking Distance Control Front & Rear
Power Front Seat Driver 6 Way
Power Mirrors With Folding
Power Exterior Mirrors - Heated
Power Front Seat Passenger 4 Way
Power Sunroof
Premium Steering Wheel
Power Tailgate
Passive Start
Radio AM/FM
Rear Air Vents
Rear Centre Armrest - Folding
Regenerative Braking
Roof Rails - Bright Finish
Rear LED Cabin Lights
Rear Lights - LED
Rear Privacy Glass
Roof-mounted Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Rear View Mirror - Manual Dimming
Remote Window Closing
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Side Airbags - Front Seats side
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Sequential Indicators
Split Fold Rear Seat
Seatback Pockets - Front Seats
Seatbelt Pretensioner
Sound System with 8 Speakers
Soft Touch Dashboard
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Steering Wheel-mounted Audio Controls
Upholstery - Black
Voice Control
Wireless Charging Pad
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD10393, Chery Ryde, (02) 7908 9007, 603 Victoria Rd, Ryde, 2112 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 215/55 R18 |
| Front rim size | 7Jx18 |
| Rear tyre size | 215/55 R18 |
| Rear rim size | 7Jx18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 0 |
| Number of cylinders | |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Solid |
| Fuel type | Electric |
| Fuel tank capacity | 0.00 |
| Fuel consumption | 0.00 L / 100 km |
| Valve gear type | 0 |
| Maximum torque | 340 @ - RPM |
| Maximum power (kW) | 150 @ - RPM |
| CO2 level (g/km) | 0.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1588mm x 1830mm x 4424mm |
| Ground clearance unladen | 184 mm |
| Wheelbase | 2610 mm |
| Kerb weight | 1776 kg |
| Turning circle | 0.00 m |
| Rear track | 1550 mm |
| Front track | 1550 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Chery |
| Model | E5 |
| Variant | Ultimate |
| Series | My25 |
| Warranty when new (months) | 84 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Small |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Glass's Information Services (GIS). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, GIS and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, GIS and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD10393, Chery Ryde, (02) 7908 9007, 603 Victoria Rd, Ryde, 2112 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!