Seller Comments
** FREE CERAMIC WINDOW TINT + INTERIOR CERAMIC PROTECTION + CERAMIC PAINT PROTECTION ** ALL WITH 20 YEAR WARRANTY!! Grab your Tiggo 9 CSH DEAL TODAY!

Seller Comments
** FREE CERAMIC WINDOW TINT + INTERIOR CERAMIC PROTECTION + CERAMIC PAINT PROTECTION ** ALL WITH 20 YEAR WARRANTY!! Grab your Tiggo 9 CSH DEAL TODAY!
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 2,474km |
| Seller type | Dealer: Demo |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 7 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 1.5 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol/Electric |
| Fuel consumption | 1.40 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | TIGGO9 |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MDV173, Chery Main North, (08) 7070 8591, 75 Main North Road, Prospect, 5082 SA.
Optional Extras
12 Speaker Stereo
12V Socket(s) - Auxiliary
20" Alloy Wheels
4 Wheel Ventilated Disc Brakes
ABS (Antilock Brakes)
Adaptive Speed Limiter - Road Sign Recognition
Adjustable Steering Column - Power
Airbag - Driver
Airbag - Front Centre
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Head for 1st Row Seats (Front)
Airbags - Head for 2nd Row Seats
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Airbags - Side for 2nd Row Occupants (rear)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Alarm
Ambient Lighting - Interior (User Configurable)
Armrest - Front Centre (Shared)
Armrest - Rear Centre (Shared)
Audio - Aux Input USB Socket
Blind - Rear Manual
Blind Spot Sensor
Bluetooth System
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Brakes - Regenerative
Brakes - Regenerative (Adjustable)
Camera - Front Vision
Camera - Rear Vision
Camera - Side Vision
Central Locking - Key Proximity
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Grille Surround
Collision Mitigation - Forward (Low speed)
Collision Mitigation - Reversing
Collision Mitigation - VRU
Collision Warning - Forward
Collision Warning - Rearward
Collision Warning - VRU
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Traction
Cruise Control - Distance Control
Cruise Control - Lead Vehicle Start Active Assist
Cruise Control - with Brake Function (limiter)
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Daytime Running Lamps - LED
Demister - Rear Windscreen with Timer
Digital Instrument Display - Full
Driver Attention Detection
Driving Mode - Selectable
Electric Seat - Drivers with Massaging
Electric Seat - Drivers with Memory
Electric Seat - Passenger with Massaging
Electric Seats - 1st Row (Front)
Engine Immobiliser
Fog Lamp/s - Rear
Glass Roof - with Power Blind
GPS (Satellite Navigation)
Headlamp - High Beam Auto Dipping
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headlamps - LED
Headlamps - See me home
Heated Seats - 1st Row
Heated Seats - 2nd Row
Hill Holder
Illuminated (puddle lamps) Door Mirrors
Information Display - Head Up
Keyless Start - Key/FOB Proximity related
Laminated Side Windows
Laminated Windscreen
Lane Departure Warning
Lane Keeping - Active Assist
Leather Look - Steering Wheel
Leather Seats - Partial
Metallic Finish Exterior Highlights
Metallic Finish Window Surrounds - Exterior
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Park Brake - Electric
Parking Assistance - Fully Automated
Pedals - Sports
Power - Boot/Tailgate
Power Door Mirrors - Folding
Power Door Mirrors - Heated
Power Door Mirrors - with Memory
Power Steering
Power Steering - Electric Assist
Power Windows - Front & Rear
Power Windows - Remote Control Open/Close
Premium Sound System
Radio - Digital (DAB+)
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear View Mirror - Electric Anti Glare
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Climate Control - 2 Zone
Airbag Driver
Airbag - Knee Driver
Airbag - Passenger
Anti-lock Braking
Apple Car Play
Adaptive Cruise Control
Automatic Door Locks
Auto Defog System
Autonomous Emergency Braking
Acoustic Glass - Front
Alarm System/Remote Anti Theft
Ambient Lighting - Colour
Automatic Parking Assistant
Alloy Pedals
Armrests 2nd Row
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Android Auto
Around View Monitor
20 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Blind Spot Detection
Bluetooth Connectivity
Curtain Airbags
Cabin Air Filter
Centre Console Storage - Front
Cup Holders - Front & Rear
Coat Hanger Hook/s
Central Locking
Child Seat - ISOFIX Anchorage System
Child Safety Locks in Passenger Compartment Doors
Digital Audio Broadcast Radio
Dashboard Ambient Lighting
Driver Monitoring
Door Opening Warning
Daytime Running Lights - LED
Dual Sunvisors - Front
Emergency Lane Keep Assist
Exterior Mirrors - Folding
Exterior Mirrors - Heated
Exterior Mirrors with Indicators
Exterior Mirrors with Puddle Light
Electronic Stability Program
Front Centre Airbag
Forward Collision Warning
Front Door Ambient Lighting
Fog Lights - Rear
Frameless Wipers Front & Rear
High Beam Assist
Hill Descent Control
Headlights Follow Me Home Function
Heated Front Seats
Headlights - Height Adjustable
Heated Rear Seats - Outer
High Mounted Rear Stop Light - LED
Heated Steering Wheel
Head Up Display
Instrument Cluster Display - 10.25 Inch
Integrated Cruise Assist
Illuminated Glove Box Compartment
Interior Lights - Front & Rear
Engine Immobiliser
Lane Change Assist
Luggage/Cargo Area Light/s
Lane Departure Prevention
Lane Departure Warning
LED Interior Lighting
LED Headlights & Tail Lights
Lumbar Support 4 Way
Leather Upholstery
Multi-function Steering Wheel
Multi-media System with 15 inch Touchscreen
Map Pocket/s
Massage Seats Front
Navigation System
Passive Entry
Power Front Seat Driver 6 Way
Power front seat Driver/memory
Power Mirrors
Power Front Seat Passenger 6 Way
Parking Sensor Dash Display
Power Sunshade - Roof Panel
Panoramic Sunroof - Tilt & Slide
Premium Steering Wheel
Power Tailgate
Passive Start
Power Windows - Auto Up/Down
Radio AM/FM
Rear Air Vents
Rear Centre Armrest - Folding
Rear Cross Traffic Alert
Rear Cross Traffic Alert & Braking
Rear Collision Warning
Roof Rails
Rear Privacy Glass - Rear & Side Windows
Rear Spoiler
Rear Seat Reminder
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Rear Window Demister
Remote Window Opening
Side Airbags
Side Airbags - 2nd Row Seats side
Side Airbags - Front Seats side
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Sequential Indicators
60/40 heated rear seats with man slide & recline
Split Fold Rear Seat
Smart High Beam
Smart Key
Speed Control
Scuff Plates - Illuminated
Speed Limit Information
Seatbelt Pretensioner
Self-presenting & Retracting Door Handles
Sound System with 12 Speakers
Sunvisors with Vanity Mirrors & Illumination
Traction Control System
Traffic Jam Assist
Tyre Pressure Monitoring System
Tyre Repair Kit
USB-A Input Socket/s
USB-C Input Socket/s
Voice Control
Ventilated Front Seats
Ventilated Rear Seats - Outer
Wireless Device Charger
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MDV173, Chery Main North, (08) 7070 8591, 75 Main North Road, Prospect, 5082 SA.
Comfort
| Seating capacity | 7 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 245/50 R20 |
| Front rim size | 7.5Jx20 |
| Rear tyre size | 245/50 R20 |
| Rear rim size | 7.5Jx20 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1499 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Macpherson Strut |
| Rear suspension | Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Unleaded Petrol/Electric |
| Fuel tank capacity | 70.00 |
| Fuel consumption | 1.40 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 215 @ - RPM |
| Maximum power (kW) | 105 @ - RPM |
| CO2 level (g/km) | 32.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1730mm x 1930mm x 4800mm |
| Ground clearance unladen | 150 mm |
| Wheelbase | 2750 mm |
| Kerb weight | 2220 kg |
| Turning circle | 0.00 m |
| Rear track | 1638 mm |
| Front track | 1638 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Chery |
| Model | Tiggo 9 |
| Variant | Csh Ultimate Awd |
| Series | My26 |
| Warranty when new (months) | 84 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MDV173, Chery Main North, (08) 7070 8591, 75 Main North Road, Prospect, 5082 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!