Seller Comments
2.0L, 4 Cyl, All Wheel Drive, Turbo Diesel 6 Speed Manual, Automatic, A/C, P/S, Airbags, Cruise Control, Electric Windows, Leather Interior, Reverse Camera, Front and Rear Sensors, Alloys, Tow Bar, Side Steps and Books. LMCT 9688

Seller Comments
2.0L, 4 Cyl, All Wheel Drive, Turbo Diesel 6 Speed Manual, Automatic, A/C, P/S, Airbags, Cruise Control, Electric Windows, Leather Interior, Reverse Camera, Front and Rear Sensors, Alloys, Tow Bar, Side Steps and Books. LMCT 9688
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 145,429km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $24,990 |
| Transmission | Manual |
| Body type | Ute Tray, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 7.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | Black / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | WV1ZZZ2HZEA032699 |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 9688, Caramut Road Car Sales, (03) 4504 2451, 76 Caramut Road, Warrnambool, 3280 VIC.
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Adjustable Front Seats - Manual
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
AUX/USB Input Socket
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Bumpers
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Bottle Holders - Front & Rear
Cruise Control
Chrome Front Grille
Cup Holders - Front Seats
Centre Console Box - Multi-purpose
Central Locking Remote Control
Child Seat Anchor Points
Cloth Trim
Digital Clock
Door Pockets - Front & Rear
Daytime Running Lights
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Differential Lock
Exterior Mirrors - Heated
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Grab Handles - Front & Rear
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Hill Descent Control
Heavy Duty Suspension
Hill Holder
High Mounted Rear Stop Light
Engine Immobiliser
Low Fuel Warning
Lockable Glove Box Compartment
Leather Gear Knob
Leather Handbrake Lever
Leather Steering Wheel
Memory Card Reader
Mud Flaps - Front & Rear
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Mobile Phone Connectivity
Map/Reading Lights - Front
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Protective Glazing
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Storage Compartment Under the Front Seats
Side Front AirBags
Split Fold Rear Seat
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Trailer Stability Control
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 9688, Caramut Road Car Sales, (03) 4504 2451, 76 Caramut Road, Warrnambool, 3280 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 245/65 R17 |
| Front rim size | 8x17 |
| Rear tyre size | 245/65 R17 |
| Rear rim size | 8x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1968 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Hydraulic Double Acting |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 80.00 |
| Fuel consumption | 7.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 400 @ 1500 RPM |
| Maximum power (kW) | 132 @ 4000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 209.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1834mm x 1944mm x 5254mm |
| Ground clearance unladen | 230 mm |
| Wheelbase | 3095 mm |
| Kerb weight | 2018 kg |
| Turning circle | 12.95 m |
| Rear track | 1624 mm |
| Front track | 1627 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Volkswagen |
| Model | Amarok |
| Variant | Tdi400 Trendline (4X4) |
| Series | 2H My15 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X4 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 9688, Caramut Road Car Sales, (03) 4504 2451, 76 Caramut Road, Warrnambool, 3280 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!