Seller Comments
2017 BMW 640i Convertible Only 72,000 kms Previously written off due to theft recovery with no damage Have been driven 13 months after passing write off inspection

Seller Comments
2017 BMW 640i Convertible Only 72,000 kms Previously written off due to theft recovery with no damage Have been driven 13 months after passing write off inspection

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 72,000km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $29,999 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Convertible, 2 Doors, 4 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 3 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 7.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / Black |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | WBA6F12050D992704 |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4105904, Carsales Direct Group PTY LTD, (07) 2110 5697, 8A/10 Jijaws St, Sumner, 4074 QLD.
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Active High Beam Control
Adaptive Headlights
Autonomous Emergency Braking
Active Front Head Restraints
Ambient Interior Lighting
Alarm System/Remote Anti Theft
Adjustable Speed Limiter
Automatic Stop/Start
Ambient Temperature Display
Anti-theft Wheel Bolts
AUX/USB Input Socket
19 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Brake Energy Regeneration
Brake-pad Wear Indicator
Comfort Access System
Cornering Brake Control
Cruise Control
Chrome Exhaust Tip/s
Chrome Front Grille
Cup Holders - Front Seats
Centre Console Box - Multi-purpose
Central Locking Remote Control
Digital Audio Broadcast Radio
Dynamic Stability Control
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Emergency Brake Lights - Flashing
Exterior Mirrors - Auto Dimming
Exterior Mirrors - Heated
Electric Parking Brake
Electric Top
First Aid Kit
Forward Collision Warning
Fog Lights - Front
Floor Mats - Front & Rear
Head Airbags
Hard Disk Drive (Built-in)
Heated Front Seats
Hill Holder
Head Up Display
Headlight Washer System
Illuminated Door Sill Panels
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Drive
Lane Change Warning
LED Headlights
Leather Steering Wheel
Leather Upholstery
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
MP3 Compatible Audio/CD Player
Mobile Phone Connectivity
Park Assist
Power Adjustable Steering Column
Power Door Closing
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Power front seats with memory
Protective Glazing
Power Mirrors With Indicators & Folding
Power Steering
Power Windows
Remote Fuel Lid Release
Runflat Safety Tyres
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Surround Camera System
Sport Seats
Sound System with 9 Speakers
Start/Stop Button
Trip Computer
Traction Control System
Tool Kit
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4105904, Carsales Direct Group PTY LTD, (07) 2110 5697, 8A/10 Jijaws St, Sumner, 4074 QLD.
Comfort
| Seating capacity | 4 |
Exterior / Body features
| Doors | 2 |
| Front tyre size | 245/40 R19 |
| Front rim size | 8.5x19 |
| Rear tyre size | 275/35 R19 |
| Rear rim size | 9.0x19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2979 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Gas Damper |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Multi-Link System |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 70.00 |
| Fuel consumption | 7.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 32 |
| Maximum torque | 450 @ 1300 RPM |
| Maximum power (kW) | 235 @ 5800 RPM |
| CO2 level (g/km) | 185.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1365mm x 1894mm x 4895mm |
| Ground clearance unladen | 123 mm |
| Wheelbase | 2855 mm |
| Kerb weight | 1820 kg |
| Turning circle | 11.70 m |
| Rear track | 1629 mm |
| Front track | 1594 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | BMW |
| Model | 640I |
| Variant | |
| Series | F12 Lci |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 24 |
| Service interval (kms) | 25,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Sports |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 4105904, Carsales Direct Group PTY LTD, (07) 2110 5697, 8A/10 Jijaws St, Sumner, 4074 QLD.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!