Seller Comments
Finance available 2 keys Full service history Roadworthy certificate done Clean ppsr title Located Altona North

Seller Comments
Finance available 2 keys Full service history Roadworthy certificate done Clean ppsr title Located Altona North
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 147,000km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $18,999 |
| Transmission | Auto Dual Clutch |
| Body type | Wagon, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 6.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | - / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | WAUZZZF48HA140389 |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 10188, Vee Motors, (03) 8652 1945, 405 Blackshaws Road, Altona North, 3025 VIC.
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Con & Climate Control Multi Zone
Active High Beam Control
Autonomous Emergency Braking
Autonomous Emergency Braking Rear
Automatic Stop/Start
AUX/USB Input Socket
19 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Blind Spot Monitoring
Bluetooth Connectivity
Cruise Control Intelligent/Active
Cup Holders - Front & Rear
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Cross Traffic Recognition
Driver Awareness Alert
Digital Audio Broadcast Radio
Daytime Running Lights - LED
Dusk Sensing Headlights
Electronic Differential Lock
Exterior Mirrors - Auto Dimming
Exterior Mirror - Reverse Tilt on Passenger Side
Electronic Stability Program
Exit Warnings System
Head Airbags
Hard Disk Drive (Built-in)
Hill Holder
Engine Immobiliser
Keyless Boot Release
Keyless Entry & Drive
Leather Accented Upholstery
LED Headlights
Leather Steering Wheel
Memory Card Reader
Multi Camera System
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Paddle Shifters on Steering Wheel
Power front seats with memory
Power Mirrors With Folding
Power Exterior Mirrors - Heated
Power Mirrors With Indicators
Power Mirrors With Memory
Power Steering
Power Windows
Rear Centre Armrest
Radio Compact Disc Player
Rear Lights - LED
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Rear View Mirror - Auto Dimming
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for All Seats
Seatback Pockets - Front Seats
Sport Seats
Sound System with 10 Speakers
Sports Suspension
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Traction Control System
Tyre Pressure Monitoring Display
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 10188, Vee Motors, (03) 8652 1945, 405 Blackshaws Road, Altona North, 3025 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 245/35 R19 |
| Front rim size | 8.5x19 |
| Rear tyre size | 245/35 R19 |
| Rear rim size | 8.5x19 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1984 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Independent;Multi-Link System;Transverse Link |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Independent;Multi-Link System;Transverse Link |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Premium Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 58.00 |
| Fuel consumption | 6.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 370 @ 1600 RPM |
| Maximum power (kW) | 185 @ 5000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 152.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1457mm x 1842mm x 4726mm |
| Ground clearance unladen | 137 mm |
| Wheelbase | 2822 mm |
| Kerb weight | 1700 kg |
| Turning circle | 11.60 m |
| Rear track | 1555 mm |
| Front track | 1572 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Audi |
| Model | A4 |
| Variant | 2.0 Tfsi Quattro Sport |
| Series | F4 My17 (B9) |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 10188, Vee Motors, (03) 8652 1945, 405 Blackshaws Road, Altona North, 3025 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!