Seller Comments
Serial Number - 4898170

Seller Comments
Serial Number - 4898170
| Kilometres | 223,188km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | - |
| Transmission | Automatic |
| Body type | Ute Tray, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 8.30 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | AFB609 |
| Rego expiry | 06 Apr 2026 |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11292, Anthony Motor Sales, (03) 8362 1143, 1200 Sydney Road, Fawkner, 3060 VIC.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Airbags - Side for 1st Row Occupants (Front)
Air Cond. - Climate Control 2 Zone
Alarm
Armrest - Front Centre (Shared)
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Audio - MP3 Decoder
Bluetooth System
Body Colour - Bumpers
Body Colour - Door Handles
Body Colour - Exterior Mirrors Partial
Brake Assist
Camera - Rear Vision
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Carpeted - Cabin Floor
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Chrome Fittings
Chrome Fog Lamp Bezels/surrounds
Chrome Grille Surround
Clock - Digital
Control - Electronic Stability
Control - Hill Descent
Control - Park Distance Front
Control - Park Distance Rear
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Cruise Control
Daytime Running Lamps
Diff lock(s)
Disc Brakes Front Ventilated
EBD (Electronic Brake Force Distribution)
Electronic Differential Lock
Engine Immobiliser
Flares
Fog Lamps - Front
Fog Lamp/s - Rear
GPS (Satellite Navigation)
Headlamps Automatic (light sensitive)
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x3
Heat Insulated - Side Windows
Heat Insulated - Windscreen
Hill Holder
Leather Gear Knob
Leather Hand Brake Lever
Leather Steering Wheel
Map/Reading Lamps - for 1st Row
Memory Card Reader
Mudflaps - front
Mudflaps - rear
Multi-function Control Screen - Colour
Multi-function Steering Wheel
Power Door Mirrors - Heated
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Rain Sensor (Auto wipers)
Rear Step bumper
Rear Windows - Extra Dark/Privacy
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seat - Height Adjustable Driver
Seat - Height Adjustable Passenger
Side Steps
Skid Plate - Front
Skid Plate - Middle (Transmission case)
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Sports Bar
Storage Compartment - Under Driver Seat
Storage Compartment - Under Passenger Seat
Tacho
Trim - Cloth
Trip Computer
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbag Package
Anti-Lock Braking
Auto Climate Control with Dual Temp Zones
Adjustable Front Seats - Manual
Alarm System/Remote Anti Theft
Alloy Sports Bar
Adjustable Steering Wheel - Tilt & Telescopic
Ambient Temperature Display
Aux/USB Input Socket
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Bumpers
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Body Coloured Wheel Arche Flares
Bottle Holders - Front and Rear
Cruise Control
Chrome Front Grille
Cup Holders - Front Seats
Centre Console Box - Multi-Purpose
Central Locking Remote Control
Child Seat Anchor Points
Cloth Trim
Digital Clock
Door Pockets - Front AND Rear
Dusk Sensing Headlights
Daytime Running Lights
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Differential Lock
Exterior Mirrors - Heated
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Grab Handles - Front and Rear
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Hill Descent Control
Heavy Duty Suspension
Hill Holder
High Mounted Rear Stop Light
Engine Immobiliser
Low Fuel Warning
Lockable Glove Box Compartment
Leather Gear Knob
Leather Hand Brake Lever
Leather Steering Wheel
Memory Card Reader
Multi Function Control Screen
Mud Flaps - Front and Rear
Multi Function Steering Wheel
MP3 Compatible CD Player
Mobile Phone Connectivity
MAP/Reading Lights - Front
Parking Distance Control Rear
Protective Glazing
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 6 Speakers
Rear Privacy Glass
Rain Sensing Wipers
Reversing Camera
Satellite Navigation
Seatbelts - Height Adjustable Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-Tensioners Front Seats
Storage Compartment Under the Front Seats
Side Front Air Bags
Split Fold Rear Seat
Side Steps
Spare Wheel - Full Size Alloy Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Trailer Stability Control
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11292, Anthony Motor Sales, (03) 8362 1143, 1200 Sydney Road, Fawkner, 3060 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 245/65 R17 |
| Front rim size | 8x17 |
| Rear tyre size | 245/65 R17 |
| Rear rim size | 8x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1968 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Double Wishbone;Hydraulic Double Acting |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Leaf Spring |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 80.00 |
| Fuel consumption | 8.30 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 420 @ 1750 RPM |
| Maximum power (kW) | 132 @ 4000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 219.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1834mm x 1944mm x 5254mm |
| Ground clearance unladen | 230 mm |
| Wheelbase | 3095 mm |
| Kerb weight | 2080 kg |
| Turning circle | 12.95 m |
| Rear track | 1658 mm |
| Front track | 1661 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Volkswagen |
| Model | Amarok |
| Variant | Tdi420 Highline (4X4) |
| Series | 2H My15 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Pick Up Or Cab Chassis 4X4 |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 11292, Anthony Motor Sales, (03) 8362 1143, 1200 Sydney Road, Fawkner, 3060 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!