Seller Comments
2.7L, V6, Rear Wheel Drive, Turbo Diesel 7 Seater, Automatic, A/C, P/S, Airbags, Cruise Control, Electric Windows, Reverse Camera, Reverse Sensors, Alloys and Books. LMCT 9688

Seller Comments
2.7L, V6, Rear Wheel Drive, Turbo Diesel 7 Seater, Automatic, A/C, P/S, Airbags, Cruise Control, Electric Windows, Reverse Camera, Reverse Sensors, Alloys and Books. LMCT 9688
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 230,398km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $11,990 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | Rear Wheel Drive |
| Engine | 6 cyl, 2.7 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 8.20 L / 100 km |
| Colour ext / int | Grey / - |
| Registration | - |
| Rego expiry | - |
| VIN | 6FPAAAJGATGE27531 |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 9688, Caramut Road Car Sales, (03) 4504 2451, 76 Caramut Road, Warrnambool, 3280 VIC.
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Airbag - Knee Driver
Anti-lock Braking
Automatic Air Con / Climate Control
Antenna - Roof-mounted Bee-sting type
Ambient Temperature Display
AUX/USB Input Socket
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Body Coloured Bumpers
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Bottle Holders - Front & Rear
Cruise Control
Cup Holders - Front & Rear
Cargo Tie Down Hooks/Rings
Centre Console Box - Multi-purpose
Central Locking Remote Control
Child Proof Rear Door Locks
Cloth Trim
Digital Audio Broadcast Radio
Door Pockets - Front & Rear
Dynamic Stability Control
Dusk Sensing Headlights
Electronic Brake Force Distribution
Flip/Folding key
Head Airbags
Headlights - Auto On/Off Function
High Mounted Rear Stop Light
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Variable
Memory Card Reader
Multi-function Control Screen
Mobile Phone Connectivity
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Power front seat Driver
Projector Headlights
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Rear Centre Armrest
Remote Boot/Hatch Release
Radio CD with 6 Speakers
Roof Rails
Rollover Mitigation System
Reversing Camera
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Satellite Navigation
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Seatbelts - Reminder for Front Seats
Split Fold Rear Seat
Seatback Pockets - Front Seats
Storage Recess - Under Floor in Rear Cargo Area
Spare Wheel - Full Size Steel Wheel
Trip Computer
Traction Control System
Voice Recognition System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 9688, Caramut Road Car Sales, (03) 4504 2451, 76 Caramut Road, Warrnambool, 3280 VIC.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/60 R17 |
| Front rim size | 7.5x17 |
| Rear tyre size | 235/60 R17 |
| Rear rim size | 7.5x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 2720 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Control Arm;Coil Spring;Gas Damper |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Control Blade;Coil Spring;Gas Damper |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 75.00 |
| Fuel consumption | 8.20 L / 100 km |
| Valve gear type | 24 |
| Maximum torque | 440 @ 1900 RPM |
| Maximum power (kW) | 140 @ 4000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 217.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1716mm x 1898mm x 4883mm |
| Ground clearance unladen | 175 mm |
| Wheelbase | 2843 mm |
| Kerb weight | 2021 kg |
| Turning circle | 11.40 m |
| Rear track | 1597 mm |
| Front track | 1626 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Ford |
| Model | Territory |
| Variant | Tx (Rwd) |
| Series | Sz Mk2 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 9688, Caramut Road Car Sales, (03) 4504 2451, 76 Caramut Road, Warrnambool, 3280 VIC.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!