Seller Comments
THIS VEHICLE WILL BE UP FOR AUCTION IN THE NEXT 7 DAYS / PLEASE ENQUIRE FOR GUIDE PRICE, AUCTION TIME AND DATE

Seller Comments
THIS VEHICLE WILL BE UP FOR AUCTION IN THE NEXT 7 DAYS / PLEASE ENQUIRE FOR GUIDE PRICE, AUCTION TIME AND DATE

| Kilometres | 215,669km |
| Seller type | Dealer: Auction |
| Price | - |
| Transmission | Auto Dual Clutch |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | All Wheel Drive |
| Engine | 4 cyl, 2 L |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel consumption | 6.10 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / - |
| Registration | RY1985 |
| Rego expiry | - |
| VIN | - |
| Stock No | - |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD29, Auto Auctions, (02) 7908 9003, 682 Woodville Road, Guildford, 2161 NSW.
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Con & Climate Control Multi Zone
Automatic Stop/Start
18 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
CD with 6 CD Stacker
Central Locking Remote Control
Daytime Running Lights - LED
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Differential Lock
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Head Airbags
Hill Descent Control
Hill Holder
Engine Immobiliser
Keyless Entry & Drive
Leather Steering Wheel
Leather Trim
Multi-function Control Screen
Multi-function Steering Wheel
Mobile Phone Connectivity
Parking Distance Control Rear
Parking Distance Control Front
Power Exterior Mirrors - Heated
Power Mirrors With Indicators
Power Steering
Power Tailgate
Power Windows
Radio Compact Disc Player
Roof Rails
Rear Lights - LED
Rear Spoiler
Rain Sensing Wipers
Side Airbags
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Split Fold Rear Seat
Sound System with 10 Speakers
Trip Computer
Traction Control System
Xenon Headlights
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD29, Auto Auctions, (02) 7908 9003, 682 Woodville Road, Guildford, 2161 NSW.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 235/60 R18 |
| Front rim size | 8x18 |
| Rear tyre size | 235/60 R18 |
| Rear rim size | 8x18 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 1968 |
| Number of cylinders | 4 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Gas Damper;Upper And Lower Wishbone |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc |
| Fuel type | Diesel |
| Fuel tank capacity | 75.00 |
| Fuel consumption | 6.10 L / 100 km |
| Valve gear type | 16 |
| Maximum torque | 380 @ 1750 RPM |
| Maximum power (kW) | 130 @ 4200 RPM |
| CO2 level (g/km) | 159.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1663mm x 1898mm x 4629mm |
| Ground clearance unladen | 205 mm |
| Wheelbase | 2808 mm |
| Kerb weight | 1770 kg |
| Turning circle | 11.60 m |
| Rear track | 1621 mm |
| Front track | 1622 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Audi |
| Model | Q5 |
| Variant | 2.0 Tdi Quattro |
| Series | 8R My14 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 999,000 |
| Service interval (months) | 12 |
| Service interval (kms) | 15,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Medium |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MD29, Auto Auctions, (02) 7908 9003, 682 Woodville Road, Guildford, 2161 NSW.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!