Seller Comments
1st Registered 2011,Automatic with Very Good Service History right up to Date!! In Very Tidy Condition,Looks Good and Drives Really Well. Has Been Serviced/Safety Checked. Finance Available Through Us.

Seller Comments
1st Registered 2011,Automatic with Very Good Service History right up to Date!! In Very Tidy Condition,Looks Good and Drives Really Well. Has Been Serviced/Safety Checked. Finance Available Through Us.
Dealership ratings on Google
| Kilometres | 181,000km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $17,999 |
| Transmission | Automatic |
| Body type | SUV, 4 Doors, 5 Seats |
| Drive type | 4X4 |
| Engine | 6 cyl, 3.8 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 11.90 L / 100 km |
| Colour ext / int | Silver / - |
| Registration | S853DCA |
| Rego expiry | 01 Mar 2026 |
| VIN | 1J4BE3H13BL534162 |
| Stock No | S853DCA |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MVD 220701, Cahill Motors Klemzig, (08) 7160 3999, 224 North East Road, Klemzig, 5087 SA.
Optional Extras
12V Socket(s) - Auxiliary
17" Alloy Wheels
6 Speaker Stereo
ABS (Antilock Brakes)
Adjustable Steering Col. - Tilt only
Airbag - Driver
Airbag - Passenger
Air Conditioning
Audio - Aux Input Socket (MP3/CD/Cassette)
Automatic Brake Differential
Brake Assist
Carpeted - Cabin Floor
CD Player
Central Locking - Remote/Keyless
Compass
Control - Electronic Stability
Control - Rollover Stability
Control - Traction
Cup Holders - 1st Row
Cup Holders - 2nd Row
Disc Brakes Front Ventilated
Disc Brakes Rear Solid
Drive By Wire (Electronic Throttle Control)
Engine Immobiliser
Flares
Fog Lamps - Front
Headlamps - Electric Level Adjustment
Headrests - Adjustable 1st Row (Front)
Headrests - Adjustable 2nd Row x2
Hill Holder
Leather Steering Wheel
Metallic Finish Instrument Surrounds
Power Steering
Power Windows - Front & Rear
Rear View Mirror - Manual Anti-Glare
Roll Bar
Seatback Pockets - 1st Row (Front) seats
Seatbelt - Adjustable Height 1st Row
Seatbelt - Pretensioners 1st Row (Front)
Seat - Height Adjustable Driver
Seats - Bucket (Front)
Skid Plate - Front
Skid Plate - Middle (Transmission case)
Skid Plate - Rear
Softtop
Spare Wheel Cover - Soft
Spare Wheel - Rear Mounted
Storage Compartment - Centre Console 1st Row
Storage Compartment - In Cargo Area
Sunvisor - Vanity Mirror for Driver
Sunvisor - Vanity Mirror for Passenger
Suspension - Heavy Duty
Tacho
Trim - Cloth
Tyre Pressure Sensor
Standard Features
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Alarm System/Remote Anti Theft
17 Inch Alloy Wheels
Brake Assist
Cruise Control
Central Locking Remote Control
Electronic Stability Program
Fog Lights - Front
Engine Immobiliser
Leather Steering Wheel
Power Steering
Power Windows Front
Radio CD with 6 Speakers
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MVD 220701, Cahill Motors Klemzig, (08) 7160 3999, 224 North East Road, Klemzig, 5087 SA.
Comfort
| Seating capacity | 5 |
Exterior / Body features
| Doors | 4 |
| Front tyre size | 255/75 R17 |
| Front rim size | 7.5x17 |
| Rear tyre size | 255/75 R17 |
| Rear rim size | 7.5x17 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 3778 |
| Number of cylinders | 6 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Rear suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Disc - Ventilated |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 85.00 |
| Fuel consumption | 11.90 L / 100 km |
| Valve gear type | 12 |
| Maximum torque | 315 @ 4000 RPM |
| Maximum power (kW) | 146 @ 5000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 282.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1865mm x 1877mm x 4751mm |
| Ground clearance unladen | 220 mm |
| Wheelbase | 2947 mm |
| Kerb weight | 2050 kg |
| Turning circle | 12.30 m |
| Rear track | 1572 mm |
| Front track | 1572 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Jeep |
| Model | Wrangler |
| Variant | Unlimited Sport (4X4) |
| Series | Jk My09 |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 12,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Suv Large |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: MVD 220701, Cahill Motors Klemzig, (08) 7160 3999, 224 North East Road, Klemzig, 5087 SA.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!