Seller Comments
2016 SUZUKI CELERIO 5 DOOR HATCH, NEW SHAPE , GOOD K'S, 5 speed manual, SERVICE HISTORY , LOVELY CONDITION, JUST TRADED , PH TOM [Use platform contact options to connect with the dealer]

Seller Comments
2016 SUZUKI CELERIO 5 DOOR HATCH, NEW SHAPE , GOOD K'S, 5 speed manual, SERVICE HISTORY , LOVELY CONDITION, JUST TRADED , PH TOM [Use platform contact options to connect with the dealer]

Dealership ratings on Google
| Kilometres | 169,000km |
| Seller type | Dealer: Used |
| Price | $5,990 |
| Transmission | Continuous Variable |
| Body type | Hatch, 5 Doors, 4 Seats |
| Drive type | Front Wheel Drive |
| Engine | 3 cyl, 1 L |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel consumption | 4.80 L / 100 km |
| Colour ext / int | White / Grey |
| Registration | F24AG |
| Rego expiry | 01 Jun 2026 |
| VIN | MMSLFE42S00135600 |
| Stock No | 7164 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating |
Report this ad | Buy & Sell Safely
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3032, Kings Motor Co Pty Ltd, (03) 6121 4022, 268 Argyle Street, North Hobart, 7000 TAS.
Standard Features
12 Volt Power Outlet
Dual Front Airbags Package
Anti-lock Braking
Air Conditioning
Adjustable Driver Seat - Manual
Adjustable Steering Wheel - Tilt Only
AUX/USB Input Socket
Brake Assist
Body Coloured Bumpers
Body Coloured Exterior Door Handles
Body Coloured Exterior Mirrors
Bottle Holders - Rear Seats
Centre Courtesy/Dome Light/s
Cargo Cover
Cup Holders - Front Seats
Central Locking Remote Control
Child Seat Anchor Points
Cloth Trim
Digital Clock
Dust & Pollen Filter
Door Pockets - Front & Rear
Electronic Brake Force Distribution
Electronic Stability Program
Grab Handles - Front & Rear
Headrests - Adjustable on All Seats
Head Airbags
Halogen Headlights
High Mounted Rear Stop Light
Engine Immobiliser
Intermittent Wipers - Front
Low Fuel Warning
MP3 Compatible Audio/CD Player
Mobile Phone Connectivity
Power Mirrors
Power Steering
Power Windows
Radio CD with 4 Speakers
Rear Window Demister
Rear Wiper/Washer
Side Airbags
Seatbelts - Load Limiters Front Seats
Seatbelts - Lap/Sash for All Seats
Seatbelts - Pre-tensioners Front Seats
Split Fold Rear Seat
Standard Steering Wheel
Sunvisors with Vanity Mirrors
Spare Wheel - Space Saver/Temporary
Steering Wheel - Urethane Type
Trip Computer
Traction Control System
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3032, Kings Motor Co Pty Ltd, (03) 6121 4022, 268 Argyle Street, North Hobart, 7000 TAS.
Comfort
| Seating capacity | 4 |
Exterior / Body features
| Doors | 5 |
| Front tyre size | 165/65 R14 |
| Front rim size | 5x14 |
| Rear tyre size | 165/65 R14 |
| Rear rim size | 5x14 |
Performance
| Injection / Carburation | |
| CC | 998 |
| Number of cylinders | 3 |
| Front suspension | Anti Roll Bar;Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber; |
| Rear suspension | Coil Spring;Hydraulic Double Acting Shock Absorber;Torsion Bar |
| Front brakes | Disc - Ventilated |
| Rear brakes | Drum |
| Fuel type | Unleaded Petrol |
| Fuel tank capacity | 35.00 |
| Fuel consumption | 4.80 L / 100 km |
| Valve gear type | 12 |
| Maximum torque | 90 @ 3500 RPM |
| Maximum power (kW) | 50 @ 6000 RPM |
| CO2 level (g/km) | 112.00 |
| ANCAP Safety rating | |
| Green overall rating | |
| Green house rating |
Dimensions
| Overall HxWxL | 1540mm x 1600mm x 3600mm |
| Ground clearance unladen | 145 mm |
| Wheelbase | 2425 mm |
| Kerb weight | 860 kg |
| Turning circle | 9.40 m |
| Rear track | 1410 mm |
| Front track | 1420 mm |
| Gross trailer weight braked | - |
General
| Make | Suzuki |
| Model | Celerio |
| Variant | |
| Series | Lf |
| Warranty when new (months) | 36 |
| Warranty when new (kms) | 100,000 |
| Service interval (months) | 6 |
| Service interval (kms) | 10,000 |
| Country of origin | |
| Vehicle segment | Micro |
Reviews
No reviews yet
Insurance
Disclaimer: Information on this page is based on data from various sources, including third parties such as Automotive Data Services Pty Ltd (RedBook). While all care has been taken to ensure its accuracy and reliability, RedBook and CarsGuide do not warrant that the information is accurate, complete, current or suitable for any particular purpose. To the full extent permitted by law, RedBook and CarsGuide exclude all liability for any direct, indirect, special or incidental loss, damage, expense or injury resulting from, arising out of, or in connection with your use of or reliance on this information. Please confirm all features and vehicle details with the seller and check if any additional fees or charges apply. Dealer Licence no: 3032, Kings Motor Co Pty Ltd, (03) 6121 4022, 268 Argyle Street, North Hobart, 7000 TAS.
The Autotrader Australia website does not support Internet Explorer 11.
Please view our website on an alternate browser such as Google Chrome, Mozilla Firefox, or Microsoft Edge to enjoy the best we have to offer!